11 yıl evvel öldürülüp betona gömülen kiracının, katilleri mesken sahibi çıktı

Nazilli’ye bağlı Yeni Mahalle’de oturan Nesip Sürmeli, 28 Şubat 2011’de ortadan kayboldu. Sürmeli’den haber alamayan yakınları, polise kayıp ihbarında bulundu. Yapılan çalışmalar sonucunda, 11 yıl boyunca Sürmeli’ye ilişkin rastgele bir iz bulunamazken, yakınları ise 2 ay evvel bulunması için televizyon programına katıldı. Bunun üzerine Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü takımları Cumhuriyet savcılığının talimatıyla özel bir grup kurarak belge ile ilgili yine çalışma başlattı.

TELEFON KAYITLARI İNCELEMEYE ALINDI

Kurulan özel takım, evvel Sürmeli’nin yakınlarının sözüne başvurdu. Belge üzerinde büyük bir titizlikle hareket eden polis grupları, kayıp Sürmeli ile ilgili 13 yıll öncesine ilişkin telefon kayıtlarını incelemeye aldı. 45 günlük araştırmada Sürmeli’nin kaybolduğu tarihte kullandığı cep telefonunun en son Yeni Mahalle 235 sokakta kirada oturduğu konutun önünden sinyal verdiğini saptandı.

BETONUN ALTINDAN KEMİKLER ÇIKTI 

Özel grup, 7 Temmuz günü savcılık talimatıyla meskenin etrafında ve içerisinde inceleme başlattı. Binanın depo ve garaj olarak kullanılan kısmındaki yerde farklılık tespit eden polis, beton yeri kırdı. Yapılan çalışma sonrasında kırılan betonun içinden bir beşere ilişkin olduğu bedellendirilen kemikler çıktı. Kemik modülleri, Nesip Sürmeli’ye ilişkin olup, olmadığının belirlenmesi için DNA tespiti yapılmak üzere İzmir İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi.

DNA SONUCUNDA KEMİKLERİN SÜRMELİ’YE İLİŞKİN OLDUĞU SAPTANDI

Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel takım, belge kapsamında Nazilli ile Erzurum, Tekirdağ ve Denizli’de eş vakitli operasyonlar yaptı. Cinayet kuşkusuyla gözaltına alınan, ortalarında Nesip Sürmeli’nin eski eşi G.A., çocukları Ö.S. ile U.S.’nin de bulunduğu 6 kişi, sevk edildiği mahkemece isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı. Yapılan DNA testi sonrasında ise kemiklerin 11 yıl evvel ortadan kaybolan Necip Sürmeli’ye ilişkin olduğu tespit edildi. 

CEZAEVİNDE CİNAYETİ İTİRAF ETTİ

Polis, Sürmeli’nin o devirde oturduğu meskenin sahibi olan ve daha sonra taşındıkları belirlenen Atacan ailesine ulaşmak için çalışma yaptı. Yapılan araştırmada Sürmeli’nin kaybolmasından bir mühlet sonra mesken sahibi Elif Hatice ve Emin Atacan çiftinin Almanya’ya yerleştiği, çocukları Barış Atacan’ın ise bir kabahatten cezaevinde olduğu saptandı. Antalya Cezaevi’nde tutuklu olan Barış Atacan, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile tabir verdi. Barış Atacan, annesi Elif Hatice Atacan ve babası Emin Atacan’la birlikte cinayeti işlediklerini ve daha sonra anne ile babasının Almanya’ya kaçtığını itiraf etti.

Barış Atacan hakkında cinayet cürmünden tutuklama kararı verilirken, Almanya’ya kaçan Emin Atacan ve Elif Hatice Atacan’ın Türkiye’ye getirilmesi için çalışma başlatıldı. Yapılan teşebbüsler sonucunda Almanya’da gözaltına alınan Atacan çifti, Aydın’a getirildi. Mahkemeye çıkartılan çift, tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

KAYNAK: DHA