Aldığı ihalelerle gündeme gelen Yapı&Yapı şirketi, Akşam gazetesine “Anneler gününde” ilan verdi

Aldığı milyon dolarlık ihalelerle gündeme gelen Nusret Yıldırım’ın şirketi Yapı&Yapı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden olarak bilinen Star ve Akşam gazetelerinin sahibi Zeki Yeşildağ’ın gazetesine Anneler günü özelinde ilan verdi.

Akşam gazetesine verilen ilanda “Sınırsız sevgileri ve bize öğrettikleri değerler ile yaşamımızın mimarı olan annelerimize sonsuz teşekkürlerimizle… Anneler gününüz kutlu olsun” ifadeleri kullanıldı

SON 7 YILDA 23 İHALE ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile dostu olarak bilinen Nusret Yıldırım Yapı&Yapı isimli inşaat şirketinin sahibi. Söz konusu şirketin gündemden düşmeme sebebi ise kamu kurumlarından milyarlarca liralık ihaleler alması. İlk olarak 2021 yılında Sinop’ta yapılacak karayolunun ihalesi özel olarak davet edilen Yapı&Yapı’ya verilmişti. İhale bedeli olarak ise tam olarak şirkete 585.3 milyon liraya verilmişti. Sinop’taki karayolu projesinin yaklaşık maliyeti ise 653.9 milyon TL olarak hesaplanmıştı.

Bununla birlikte . Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ, tüm itirazlara rağmen Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapmak için 29 Nisan’da pazarlık usulüyle bir ihale düzenledi. İhaleyi, 2 milyar 127 milyon 978 bin TL teklif veren Yapı ve Yapı Şirketi’nin aldığı açıklandı.

Şirketin devletten aldığı ihaleler arasında Antalya Hipodromu, Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi, İstanbul Finans Merkezi SPK Binası, Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sağlık Yerleşkesi, Maltepe Sahili Spor ve Rekreasyon Alanları gibi milyarlarca liralık projeler de bulunuyor.

Ayrıca şirket, 2015 ile 2022 yılları arasında kamudan 23 ayrı ihale aldı. Bu 23 ihaleyle kamunun kasasından şirkete ödenen para da 25 milyar 557 milyon 750 bin TL’yi buluyor.

Şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise TOKİ ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geliyor. Şirket, TOKİ’den 3,2 milyar TL değerinde 6, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan 10, 4 milyar TL değerinde 3 ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ise yaklaşık 10 milyar TL değerinde 6 ihale aldı.

Zafer Yıldırım’ın sahibi olduğu Yapı & Yapı 100 bin lira sermaye ile 2004 yılında kurulmştu. O tarihten bu yana 7 kez sermaye artışına giden şirket, sermayesini 118 milyon 910 bin liraya çıkardı. Öte yandan Yapı ve Yapı, 5 yılda aldığı 12 büyük ihalede 6 milyar 320 milyon liralık sözleşme imzaladı.

ZEKİ YEŞİLDAĞ KİMDİR

Akşam ve Star gazetelerinin sahibi Zeki Yeşildağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden biri olarak biliniyor. İBB’de Ak Parti’nin Meclis üyeliği görevlerinde de bulunan Yeşildğ,a inşaat ve gıda sektörlerinin ardından 2017 yılında Ethem Sancak’tan Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin yer aldığı medya grubunu satın almasıyla gündeme gelmişti. Öte yandan Yeşidağ’ın 1990 yılından beri halı saha işletmeciliği, inşaat (Yapı&Yapı İnşaat) ve gıda sektöründe de faaliyet gösteren şirketleri bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir