Almanya Türkiye’den 1.9 milyon çalışana kapıları açtı: 10 beğenilen mesleği duyurdular

Almanya’da personel açığı 2 milyona dayanırken gözler Türkiye’den gelen yetişmiş çalışanlarda… Almanya’nın ivedilikle eleman aradığı dallar açıklanırken gereksinimin ağır olduğu “gözde 10 meslek grubu” muhakkak oldu.

Almanya’da uzmanlık gerektiren birçok kesimde emekçi açığı giderek artıyor… Çabucak her dalda açık bulunurken Avrupa Birliği içinde de bu sayı kapanamıyor ve sayı 2 milyona dayandı.

AB üyesi ülke vatandaşlarının istedikleri fiyatların çok olması ve ayrıyeten ayrıca açığı kapatacak sayıda çalışan olmaması sebebiyle Almanya’da gözler Türkiye’ye döndü.

Ankara’nın bu hususta atılım yaparak “Türk vatandaşlarını çalışan olarak“ gönderebilmek için, yeni muahedeler yapması gerekiyor. Lakin son periyotta Türkiye’den çok sayıda Suriyeli ve Afgan Almanya’ya gitmeye başladı. Almanya’ya ulaşan Suriyeli ve Afganlar da Almanya’da çabucak çalışmaya başlıyor.

İŞTE ALMANYA’NIN BEĞENİLEN MESLEKLERİ:

İNŞAAT KESİMİ VE TÜRK ŞİRKETLERİ: Birçok Türk firması Almanya’da inşaat ve emlak kesimine girdi. Bunlar emlak alıyor, imar müsaadesine nazaran lüks konutlar ya da villalar yapıyor. Kimi eski meskenleri alıp tamir ediyor ve daire daire satıyor.

Demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci üzere binlerce personele kolay vize veriliyor. Türk inşaat çalışanları, bu alandaki uzmanları çarçabuk getirebiliyor. A 2 seviyesinde Almanca vizede kolaylık sağlıyor.

BİLİŞİM BÖLÜMÜ: Bilgisayar programcıları, yazılımcılar, İngilizce- Almanca bilen bilgisayarcılar çok aranıyor. Bu kesimde fiyatlar epeyce dolgun ve en azı 4000 Euro brütten başlıyor.

Mavi Kart’la kısa müddetliğine gelmek mümkün. İşiniz devam eder ve üç yılı aşkın mühlet birebir yerde çalışırsanız, Almanya’da daima oturum müsaadesi alıyorsunuz.

SAĞLIK BÖLÜMÜ: Tabip, hemşire ve sıhhat çalışanına her vakit muhtaçlık duyuluyor. Tekrar en az A 2 ve tercihen B 2 seviyesinde Almanca gerekiyor.

Özellikle tabiplerin ileri seviyede Almanca bilmesi kaide. Bunlar, Almanya’dan iş garantisi ya da hastaneden davet alınca, kolay kolay vize çıkartabiliyor.

ULAŞIM VE HAVACILIK: Havaalanlarında yer çalışanı külfeti yaşanıyor. Alman Hava Nakliyatı İktisadı Birliği (BDL), Türkiye’den 2 bin yer işçisi alınabilmesi için yasanın esnetilmesini istedi.

Federal Çalışma Bakanlığı’na teklif sunulurken, yeniden A 2 seviyesinde Almanca bilgisi gerekiyor.

Yer çalışanının Hava Yolu Birliği IATA’nın şartlarını taşıyan sertifika sahibi olması ve sicilinin pak olması gerekiyor. Yalnızca Frankfurt’taki açığın 1200 kişi olduğu açıklandı… Birebir biçimde deneyimli pilotlar da Almanya’da çarçabuk iş bulabiliyor.

MEDYA, HUKUK, MÜHENDİSLİK, EĞİTİM: Bu alanlarda, Almanya’daki işyerlerinden ya da ofislerden, iş garantisi alanlar, kâfi seviyede Almanca bilmeleri halinde gelebilecek.

Dil bilen öğretmenler de kısa müddette istihdama alınıyor. Evvel stajyer öğretmen oluyorlar, iki yıl içinde de tam takımlı öğretmenliğe geçiyorlar. Bunda diploma ve mesleksel yeterliliğin kanıtlanması koşul.

YATIRIM VE ŞİRKETLER: Almanya’ya 500 bin Euro’nun üzerinde yatırım yapacağını kanıtlayanlar, şirket kuranlar, bunların yöneticileri rahat vize alıp gelebiliyor. Buradaki tek kıymetli kıstas, Almanya’ya yük olmamak ve çıkar sağlayabileceğini göstermek. Yatırımcılara her vakit kapılar açık.

ALTIN -GÜMÜŞ İŞLEMECİLERİ: Bunlar dışındaki birçok dalda uzman olanlar da, örneğin altın-gümüş işlemeciliği üzere ya da aranan el sanatlarında uzman olanlar, “uzmanlıklarını kanıtlarlarsa”, davet edilmeleri kuralıyla vize alabilecek.