Almanya’da gelecek yıl rekor enflasyon ve resesyon bekleniyor

Almanya’nın IfW enstitüsü 2023’te resesyon ve rekor düzeyde enflasyon beklediğini açıkladı.

Almanya’nın IfW iktisat enstitüsü, önümüzdeki yıl için ekonomik beklentilerini keskin biçimde düşürdü ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle tırmanan güç fiyatlarının iktisatta daralmaya yol açacağını kestirim etti.

IfW Almanya iktisadının 2023’te yüzde 0,7 daralacağını öngördü. Enstitü Haziran’da, Avrupa’nın en büyük iktisadının yüzde 3,3 büyüyeceğini varsayım etmişti.

IfW iktisadın bu yıl büyüyeceğine yönelik varsayımını korudu, lakin büyümenin daha evvel tabir edildiği kadar güçlü olmayacağını belirtti ve büyüme beklentisini yüzde 2,1’den yüzde 1,4’e düşürdü.

ENFLASYON İDDİALARI YÜKSELDİ

Almanya’nın en önemli enstitülerinden olan ve hükümete danışmanlık yapan IfW, bu yıl için enflasyon beklentisini de yüzde 7,4’ten yüzde 8’e çıkardı.

Daha evvel 2023 için enflasyon kestirimini yüzde 4,2 olarak açıklamış olan enstitü, bu iddiasını de yüzde 8,7’ye yükseltti.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada, “Elektrik ve doğalgaz maliyetlerindeki artış hane halklarının alım gücünü besbelli formda düşürecek ve tüketici harcamalarının azalmasına yol açacak” sözleri yer aldı. (REUTERS)