Apple Vision Pro’nun satış fiyatı tepki çekmeye devam ediyor

Apple’ın karma gerçeklik gözlükleri tekrar konuşuluyor. Daha önce üzerinde durduğumuzda, şirketin bu ismi Çin’de kullanabilme ihtimalinin düşük olduğunu belirtmiştik. Şimdi ise gözlükler, donanım ve maliyet yönleriyle gündemde. WWDC 2023 etkinliğinde tanıtılan gözlüklerin fiyatının 3.499 dolar olacağı belirtildi. Ancak üretim maliyetinin Apple’a sadece 1.519 dolar olduğu aktarıldı. Bu durumun altında, Apple’ın gözlük için Sony’den yüksek maliyetli mikro-OLED panelleri tedarik etmesi ve dış ekran için LG Display’in düzenli OLED panellerini kullanması yatıyor.

Apple Vision Pro’nun yüksek maliyetli olacağını hepimiz biliyoruz. Apple, 3.499 dolarlık bir fiyat açıkladı ama duyumcu hesaplardan alınan son bilgiler, gerçek üretim maliyetinin bunun neredeyse yarısı, yani 1.519 dolar olduğunu gösteriyor. Elbette, bu sadece üretim maliyeti ve araştırma geliştirme, pazarlama, müşteri desteği gibi diğer masrafları içermiyor. Ancak, bu ürünün üretiminin bile yüksek maliyetli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yüksek maliyetin başlıca nedenlerinden biri, Sony’nin son teknoloji mikro-OLED panelleri olarak belirtiliyor.

Apple Vision Pro’nun satış fiyatı tepki çekmeye devam ediyor

Son bildirimlere göre, Apple Vision Pro, iki farklı türde ekran kullanacak. İç ekran için Sony’nin mikro-OLED panelleri, dış ekran için ise LG’nin düzenli OLED panelleri kullanılacak. Mikro-OLED paneller, XR gözlükleri için en iyi ekran türü olarak kabul edilir, üstün görüntü kalitesi ve kontrast sunarlar. Ancak, düzenli OLED panellerle karşılaştırıldığında daha yüksek maliyetlidirler. Bu yüzden Apple, iç ekran için Sony’nin mikro-OLED panellerine yönelmiş.

Sony, mikro-OLED panellerin geliştirilmesinde öncü bir pozisyonda. Şirket, 2011 yılında PlayStation Vita el oyun konsolu için mikro-OLED paneller geliştirdi. Kısa bir süre önce ise Sony, Xperia akıllı telefonları ve Aibo robot köpeği de dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde kullanılmak üzere mikro-OLED panelleri geliştirmeye devam etti.

Diğer taraftan, LG Display, OLED panellerin dünya lideri üreticisi olarak biliniyor. Şirket, on yılı aşkın bir süredir televizyonlar, akıllı telefonlar ve diğer ürünler için OLED paneller üretiyor. LG Display’in OLED panelleri, yüksek kaliteleri ve derin siyahlar ile canlı renkleri sunma yetenekleriyle tanınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir