‘Arabam kaç yakıyor?’ diyenler toplanın! Hesaplıyoruz….

Benzin, motorin ve LPG artırımları ardından kilometre hesapları da başladı.

Özellikle yaz aylarında yahut bayram tatili planı yapanlar, araçlarıyla yola çıkmadan evvel kesinlikle bir baş hesabı yapıyor.

“50 liralık akaryakıtla kaç km gidilir? 1 litre akaryakıt ile kaç km yol gidilir? Kilometre başına otomobilim ne kadar yakıyor?” soruları, herkesin aklından en az bir defa geçiyor.

Türkiye’de yaygın olan araç yakıt hesaplama usulü, kilometre başına aracın kaç kuruş yakıt tükettiğinin hesaplanmasıdır.

İşte otomobiliniz ne kadar yakıyor, bu türlü hesaplayın…

Yakıt tüketimi hesaplama 2022

En yaygın ve kolay hesaplama usulü 100 kilometrede kaç litre yakıt tüketildiği sonucunu verir. Deponuzun kapasitesini, katettiğiniz kilometreye bölüp 100 ile çarptığınız vakit 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi verisine ulaşmış olursunuz.

Örneğin aracınızın 50 litrelik deposu varsa ve depoyu tam doldurup 700 kilometre yol katettiyseniz aracınızın 100 kilometrede ortalama 7,1 litre yakıt tüketiyor demektir.

Kilometre başına yakıt hesabı 2022

İkinci hesaplama usulü ise üstte da kullandığımız kilometre başına TL cinsinden yakıt hesaplamasıdır.

500 TL’lik yakıt aldığınızı ve bu yakıt ile 500 kilometre katettiğinizi varsayalım. Bu durumda 500’ü 500’e bölerek 1 kıymetine ulaşacaksınız. Bu durumda da aracınızın ne kadar yaktığını soranlara “kilometrede 1 lira” yanıtını verebilirsiniz.