Araştırmacılar Şişirilebilir Klavyeli OLED Panel Üretti

İnsanların günümüz akıllı telefonlarında en çok özlediği şeylerden biri fiziksel klavye olabilir. BlackBerry telefonlarının geçmişte bu kadar popüler olmasının nedeni de buydu, rakipsiz bir yazma deneyimi sunuyorlardı. Future Interfaces Group’tan bazı araştırmacılar son 15 yıldır bu soruna bir çözüm üretme derdindeydi. Şimdi ise önemli bir atılım gerçekleştirdiler.

Flat Panel Haptics adı verilen teknoloji, şişirilebilir düğmeler kullanarak düz bir yüzey üzerinde dokunsal geri bildirim sağlıyor. FPH, 5 milimetre kalınlığında ve Gömülü Elektro-Osmotik Pompa içeriyor. İçerdiği sıvı elektrik akımı kullanarak küçük pompaları harekete geçiriyor, esnek ekran yüzeyini itiyor ve 5 milimetre kalınlığında sert bir düğme oluşturuyor.

FIG’in videoda gösterdiği prototipte OLED panelin üstünde günümüz katlanabilir akıllı telefonlarında kullanılana benzer yumuşak bir silikon yüzey kullanılmış. Yüzey isteğe bağlı olarak şişip inebildiğinden, fiziksel klavyelerin yanı sıra daha pratik uygulamalar da söz konusu. Örnek vermek gerekirse panel, görme engelli kişilerin kullanımına yardımcı olmak için bir uygulama simgesini veya belirli bir kullanıcı arayüzü öğesini şişirebiliyor.

Yayınlanan makalede, araştırmacılar teknolojinin çeşitli sorunlarından da bahsetmiş. Bunlardan biri, söz konusu düğmelerin dayanıklılığının zayıf olması. Sistemi çalışır durumda tutmak için gereken enerji ve panelin kalınlığı da bu sorunlardan bazıları. Bu nedenle, söz konusu teknolojinin halen uzun bir yolu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir