Ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek randımanı bekleniyor

Edirne’de kurak geçen kış mevsiminin akabinde, son haftalarda tesirli olan sağanak yağışlarla birlikte ayçiçeklerinin bir kısmı çiçek açtı. Tarlaların erken devirde sarıya boyandığını gören üreticiler, randıman beklentisini artırdı. Yağışların devam etmesi halinde 350 ton rekolte ile ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek randımanının beklendiği öğrenilirken, yağışların olmaması ve kuraklığın baş göstermesi halinde ise randımanın 250 ton rekoltede kalabileceği tabir edildi.

“Son 2 hafta içerisinde yağmur yağarsa rekor randıman olur”

Ayçiçeğinde randımanın bu sene yüksek olduğunu vurgulayan Bülent Dişliler, “Bu sene arpa buğday hasadını bitirdik. Verimlerimiz hoştu, yağışlar hoştu. Tunca ve Meriç ırmaklarının debisi de hoş. Gördüğünüz üzere ayçiçeklerimizin randımanları de hoş. Bu sene rahmet yeterli. Yağışların vermiş olduğu randımanlar sayesinde ayçiçekleri boyumuza kadar ulaştı, hatta uzunluğumuzu geçti. Daha da yükselecekler, zati daha da kalınlaşacak. Yarın öbür gün baş çıkartıp çiçeklerini dökecekler. Son 2 hafta içinde yağmur yağarsa bereketli bir periyot geçireceğiz. Ayçiçekleri ortalarını geçtik, ortalarını sürdük, ilaçları attık, gübre attık. İnşallah randıman potansiyeli hoş olacak bu sene. İnşallah rahmeti alacağız bu sene. Son 2 hafta içerisinde yağmur yağarsa çiçekte iken rekor olur bu sene” dedi.

Yağışların çiftçiler için kıymetli olduğunu belirten Şerif Akgün, 2 hafta içinde yağışlar tesirli olduğu takdirde rekor randıman alınabileceğini söyledi.

 

KAYNAK: İHA