Bahçeli: NATO’dan ayrılmak bile tercih olarak gündeme alınmalı

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli partisinin küme toplantısında konuşuyor.

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şu halde:

“Ekonomik güvenliğimiz, geleceğimiz yayılım ateşine tutulmuştur. Döviz fiyatlarındaki yükselişin önlenmesi için hükümet önlem almaktadır.

Geri adım atmayacağız, aciz düşmeyeceğiz, Türkiye sevdamızdan ödün vermeyeceğiz. Fiyat artışlarının istikrar kazanacağına ve düşeceğine inanıyoruz. Vatandaşlarımızın kesesine dokunan ve şikayetlerinin yaygınlaşmasına neden olan fiyat artışlarının önünü ardını dikkatle incelemek durumundayız.

FETÖ’cülerin ticaret hayatını zehirleyecek ekonomik istikrarın bozulması için arayış içinde oldukları bir gerçektir. Türkiye’yi ekonomik olarak zora sokan fiyat artışlarının geri planında bize nazaran Türkiye’den intikam almayı hedefleyen mihraklar vardır. FETÖ bu kumpasın tam ortasında bulunan maşadır.

Konut fiyatlarıyla birlikte, artışların gerçek sebebi nedir? Kiracılarla mesken sahipleriyle ortalarında çıkan tartışmaların, marketlerde soğandan patatese, bakliyattan öbür besinlere varıncaya kadar artışın karşısında kim varsa hatalıdır.

Kiralardaki kontrolsüz yükselişe sessiz kalamayız. Konut fiyatlarındaki artışı atıl vaziyette seyredemeyiz. Kontrolleri sıklaştırarak, cebini dolduranları rezil etmeliyiz. Fırsatçıların yakasından tutup bedelini ödetmeliyiz.

Türk milleti geçersiz demokratlara aldanmayacak, aldırmayacaktır. Mazisinde karneyle ekmek verilen hüzün dolu yılların olduğu CHP’nin ve başındaki zatın konuşmaya yüzü bile yoktur. Milletimizin ve devletimizin yanında sapasağlam yerimizi alacağız.

Tasarlanmış kahramanlıklara karnımız toktur. Gaz yağı yokken haşhaş yağı kullanılan yıllar aklımızdan çıkmamıştır. Biz tarihten dersimizi aldık. Sabırla, sebatla, metanetle, dayanışmayla, bir ve beraberce zorlukları aşacağız. Hengame ve kutuplaşmadan beslenen firavunları Allah’ın müsaadesiyle mahçup edeceğiz.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ADIMI

NATO Genel sekreteri İsveç ve Finlandiya’nın üyelik müracaatlarının bir an evvel tamamlanmasını istemiştir. ABD Lideri üyelikleri için sabırsızlanıyor. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği konusundaki haklı itirazları dikkate alınmamıştır.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Türkiye’nin endişlerini görüşmeye hazır olduklarını söylemiştir. Laf kalabalığı vardır ancak sonuç yoktur. Bu devletlere nasıl anlayış göstereceğiz.

Asıl gündem Türkiye’nin kaygısını görüşmek değil kalıcı olarak gidermektir. İsveç, PKK’nın önde gelen silah tedarikçileri ortasındadır. Dökülen şehit kanlarında İsveç ve Finlandiya’nın parmak izini nasıl yok sayacağız?

Hala sokaklarında teröristleri gezdiren bu devletlere nasıl anlayış göstereceğiz? İsveç bölücü terörün Kuzey Avrupa’daki kumanda odasıdır. İkinci Kandil Dağı, İsveç’tedir. İsveç’in NATO’ya girmesi nasıl mümkün olacak? İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine mani çıkınca Türkiye’nin risk ünitesi 14 yılın üzerine çıkmıştır. Hiç kimse Türkiye’yi tehdit etmeye yeltenmesin.

NATO’ya üyelikleri terörizme ‘evet’ demektir. Türkiye tamam demeden, isteği alınmadan bu iki ülkenin NATO üyesi olması imkansızdır. Türkiye’nin baskı ve dayatma altına alınıp İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil edilmesi karşısında Ankara kriterleri devreye konulmalıdır.

Türkiye çaresiz değildir. Şayet koşullar içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO’dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır. NATO ile var olmadık NATO’suz da yok olmayız.