Bakan Kasapoğlu’nun Akdeniz Oyunları temennisi

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Cezayir’in Oran kentinde 25 Haziran – 5 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenecek olan 19. Akdeniz Oyunları öncesinde açıklamalarda bulundu.

Kasapoğlu, Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’yi, 24 branşta, 137’si bayan, 185’i erkek olmak üzere toplam 322 atletin temsil edeceğini lisana getirerek, ulusal atletlerin Cezayir’de elinden gelenin en güzelini yapacaklarına inancının tam olduğunu vurguladı.

Ulusal atletlerin motivasyon ve heyecanlarının son derece yüksek olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, “Akdeniz Oyunları, bir sportmen için değerli bir düzey. Her atlet bu tıp tertiplerde ülkesini temsil etmeyi hayal eder, bu maksatlarla kendini yetiştirir. Türk sporunun son yıllarda birbirinden farklı branşlarda yakaladığı muvaffakiyet grafiğinin Akdeniz Oyunları’nda da süreceğine inanıyorum. Atletlerimizin, onlara inanan bizleri, antrenörlerini, ailelerini, milletimizi hem alacakları madalyalarla hem de sergileyecekleri davranışlarla gururlandıracaklarına itimadım tamdır. Göğsünde ay-yıldızlı formayı taşıyan tüm atletlerimize 19. Akdeniz Oyunları’nda muvaffakiyetler diliyorum” sözlerine yer verdi.
25 Haziran – 5 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenecek olan 19. Akdeniz Oyunları, Cezayir’in Oran kentinde, 26 ülkeden 3 bin 400’ün üzerinde sportmen 24 spor branşında toplam 244 madalya etkinliğinde uğraş edecek. Türkiye’yi oyunlarda, 24 branşta, 137’si bayan, 185’i erkek, toplam 322 atlet temsil edecek. Türkiye, birincisi 1951 yılında düzenlenen oyunların tamamında yer aldı. Türkiye, bundan evvel yapılan 18 oyunda topladığı 341 altın, 243 gümüş, 278 bronz, toplam 862 madalya ile tüm vakitler madalya sıralamasında altın madalya sayısı bazlı sıralamada üçüncü, toplam madalya sayısı bazlı sıralamada ise dördüncü sırada bulunuyor. Akdeniz Oyunları tarihinde Türkiye, 1971 yılında İzmir, 2013 yılında ise Mersin olmak üzere 2 defa mesken sahipliği yaptı.