Bakan Nebati TÜİK’in açıkladığı sayıları kıymetlendirdi: Enflasyon sürat kesti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 1,4 artarken, yıllık bazda yüzde 80,2’ye yükselerek 24 yılın doruğunu gördü. ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 181 olarak açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ağustos ayına ait enflasyon bilgilerini kıymetlendirdi. Nebati dünyadaki büyük iktisatların resesyon ve enflasyonla boğuştuğunu belirterek “Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla çabamızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz.” dedi.

Nebati’nin paylaşımları şu halde:

“Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon telaşlarıyla boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden kaygı duyuyorlar.

Enflasyonla çaba süreçleri birçok ülkede para siyasetinin tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden ötürü dünyada birçok ülke negatif gerçek faiz siyaseti uyguluyor.

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla çabamızı sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylelikle, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 17,8 artmıştır.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon bilgileri de bu projeksiyonlarımızı dayanaklar niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz.”