BDDK’den donuk kredi düzenlemesi

Bankaların, ihtiyari olarak kredilerde bir borcun temerrüdü nedeniyle donuk alacak sınıfına dahil edilmesine ait eşik 100 TL’den 2 bin 500 TL’ye yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan, kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ait temelleri belirleyen yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE EŞİK 500 TL OLDU

Buna nazaran, bir borçludan olan 2 bin 500 TL ve altındaki toplam alacak fiyatının donuk alacak olarak sınıflandırılması bankanın ihtiyarında olacak. Bu eşik daha evvel 100 TL olarak uygulanıyordu. Tüketici kredileri bakımından bu eşik meblağ 500 TL olarak uygulanacak.

Lakin, bu meblağın borçlu müşterinin kelam konusu banka ve bankanın konsolide edilen finansal kuruluş niteliğindeki bağlı iştirakleri nezdindeki, iştirak hisseleri hariç, bilanço içi borçları toplamının yüzde 1’ini geçmemesi gerekiyor.

Kelam konusu meblağlar, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık üretici fiyat endeksindeki artış oranı kadar ocak ayında artırılacak.

DONUK ALACAK NEDİR?

2017 yılında yapılan düzenlemeyle tüketici kredilerinin donuk alacak olarak sınıflandırılmasına imkan tanındı. Donuk alacak, bankalar tarafından verilen kredinin geri ödemesinde 3 aylık yaşanan gecikme durumunun kelam konusu olması, bu kredinin donuk olarak sınıflandırılmasına neden olur. Özetle, banka açısından ödenme ihtimali düşük olan alacaklar ya da ödenemeyecek olan alacaklar için ‘donuk’ tabiri kullanılır.

Ödemenin takip edildiği evrelerden üçüncüsüne gelindiğinde kredi donuk olarak nitelendirilir. Bu evreden sonra bankanın kelam konusu kredinin yüzde 20’si kadar olan fiyatı ayırması gerekir. Sonraki kademede yüzde 50’sini, beşinci ve son etapta ise yüzde 100’ünü ayırması gerekmekte. Böylelikle banka batma olan krediye karşı önlem almış olur.