Biden idaresi, Kongre’den Türkiye ile yeni silah muahedesini onaylamasını istedi

ABD’de Lider Joe Biden idaresi Kongre’den Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş silah ve öteki teçhizatların satışına onay verilmesini istedi.

ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı habere nazaran, yetkililer Biden idaresinin kelam konusu muahedeyi, Türkiye’ye 40 yeni F-16 satmaya yönelik başka bir teklif için Kongre’deki takviyenin düzeyini ölçmek maksatlı kullanıyor olabileceğini söyledi.

Gazete, Türkiye’nin, Kiev ve Moskova ortasında müzakerelere konut sahipliği yapması ve birtakım Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesini engellemesi ile ABD ile daha sık temas kurulduğunu ve ilgilerde daha sağlam adımlar atıldığını kaydetti.

WSJ’nin haberine nazaran, mutabakat, Türkiye’ye F-16’ları için füzeler, radar ve elektronik aygıtların gönderilmesini içeriyor.

TÜRKİYE’YE 400 MİLYON DOLARDAN FAZLAYA MAL OLACAK

Hususla ilgili ismi açıklanmayan bir yetkili, AIM-9 Sidewinder füzelerinin, AIM-120 Amraam füzelerinin yanı sıra radar ve öbür ekipmanların satışının Türkiye’ye 400 milyon dolardan fazlaya mal olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mart ayı sonunda ABD ile F-16’ların modernizasyonu ve yeni alımlara ait görüşmelerle ilgili olumlu yaklaşımlar olduğunu; sürecin bu türlü devam etmesi halinde Türkiye’nin yeni alacağı F-16’lar ve modernizasyon işini hızla bitirme fırsatı bulacağını söylemişti.

Erdoğan, ABD Lideri Biden’ın kendisine bu mevzuyla ilgili olumlu yaklaşımını Kongre’ye sunacağı bilgisini verdiğini de belirtmiş ve S-400’lerin ise Türkiye’nin malı olduğunu ve bu mevzudaki tartışmaların Türkiye için artık kapanmış olduğunu lisana getirmişti.

KONGRE SATIŞA KARŞI ÇIKIYOR

ABD’li ve Türk yetkililer, Ankara’nın 2017’de Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini almasının akabinde münasebetlerin tekrar onarılması için F-16 muahedesinin ehemmiyetini savundu. Lakin, Kongre’nin her iki kanadı da Ankara’nın Rusya ile olan bağlarına ve Türkiye’deki insan hakları konusundaki telaşlara itiraz ederek satışa karşı çıkıyor. Fakat Biden idaresinin talebinin akabinde Kongre’nin vereceği karşılık yeniden de merak konusu…

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, önerilen savunma transferlerini Kongre’ye resmi olarak bildirilinceye kadar kamuoyu önünde yorum yapmaz” dedi. Türkiye Savunma Bakanlığı, yorum talebine ise cevap vermedi.

İdarenin, geçen yıl Ankara’nın talebini takiben, bu yıl içinde Türkiye’nin mevcut uçaklarının modernizasyonu ile birlikte yeni bir F-16 filosunun satışıyla ilgili olarak Kongre’ye başka bir talep göndermesi bekleniyor. Türk ve Amerikalı yetkililer, F-16 satışının iki müttefik ortasında yıllardır süren tansiyonu yatıştırmaya yardımcı olabileceğini ve Türkiye’nin Rusya ve Çin’e yaklaşmasını engelleyebileceğini savundu.