Birinci adım istasyonları

Cinsel Sıhhat ve Üreme Sıhhati Hakları (CİSÜ) Platformu tarafından Adana ve Gaziantep’te gerçekleştirilen çalıştaylarda hijyenik eserlere ve doğum denetim eserlerine erişim sorunu ile sıhhat işçisi eksikliklerine dikkat çekildi.

Toplantılarda, çadır kentte yaşayanların hijyenik eserlere ulaşmakta zahmet çektiklerine ve aile planlaması konusunda danışmanlık alamadıklarına dikkat çekilirken Aile Sıhhat Merkezleri’nde (ASM) işçi ve materyal eksikliği sebebiyle kâfi hizmet verilemediği belirtildi. Lisan bariyeri ve kimlik sıkıntılarının göçmenlerin sıhhat hizmetlerini almasında kıymetli bir mahzur oluşturduğu söz edilirken tasarruf tedbirleri sebebiyle de doğum denetim eserlerine ulaşılamadığı aktarıldı.

BAYAN VE GENÇLİK İSTİŞARE MERKEZLERİ

CİSÜ Platformu Sözcüsü Filiz Kocaboğa, “Danışmanlık verme konusunda kamu ve lokal idareler koordineli biçimde harekete geçmeli. Belediyelerin bayan istişare merkezi ve gençlik istişare merkezi kurarak CSÜS danışmanlığı verebileceğini düşünüyoruz. Bölgede pamuklu hijyenik ped üretimiyle bayanlara istihdam sağlanabilir. Göçmenlerde lisan bariyerini kaldırmak için ASM ve hastanelere daha fazla tercüman dayanağı sağlanmalı. Aile Planlaması’na ait eserlerin SGK kapsamına alınması da çok faydalı olacaktır” dedi.

BİRİNCİ ADIM İSTASYONLARI İLE HİZMET HARİTASI

Sağlıklı Hayat Merkezlerinin (SHM) daha uygun tanıtılması için ASM, muhtarlık, belediyelere ziyaretlerle malzeme bırakılabileceğini kaydeden Kocaboğa, “Halkın verilen CSÜS hizmetlerine dair bilgisi zayıf. ‘İlk adım istasyonları’ kurularak haritalandırma yapılabilir ve kurumlar ortasındaki irtibat güçlendirilebilir” dedi. Kocaboğa, “İlk adım istasyonlarında mahallî ve göçmen halka daha kolay erişebiliriz, gereksinimleri öğrenip ‘ihtiyaç haritası’ çıkarabiliriz ve ‘hizmet haritası’ çıkarabiliriz” diye de ekledi.