CHP’li Özgür Özel: Erdoğan, cuntaların, 28 Şubatların peşinden gidiyor

ANKARA – CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla Meclis’e sunulan toplumsal medya kanunu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Özel “dezenformasyon yapanlara mahpus cezası” getiren düzenlemenin anayasaya ters olduğunu belirtti, kelam konusu unsurun iktidarın muhalif siyasetçiler, gazeteciler ve toplumsal medya kullanıcıları ortasında bir cadı avı başlatmasına neden olacağını söyledi.

Teklif ile ‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ başlıklı bir hata tanımlandığına dikkat çeken Özel “Gerçeğe muhalif bir bilgiyi yayan kişinin üç yıla kadar mahpus cezası” almasını öngören düzenlemenin sakıncalı olduğunu belirterek şunları tabir etti:

“Halen iktidarda hakikatle bağını büsbütün koparmış bir ittifak bulunmaktadır. İktidarda hakikatle bağını koparmış bir ittifak olunca gerçeğin tarifini, gerçeğe alışılmamış bilginin tarifini kimin yaptığı değer kazanmaktadır. Söylenmemiş bir kelamdan darbe paranoyası, hukuka uygun tabirlerden ‘tehdit’ çıkaran bir siyasi iktidarın elinde gerçek tarifinin manasını yitireceği ve siyasi iktidarın güdümünde form değiştireceği aşikardır. Hakikat haberin bile yargılatıldığı, sansür, otosansürün yaygınlaştığı bir periyotta, muğlak tabirlerle yeni cürümler üretmek, basın özgürlüğüne yeni darbe vuracak, yeni mağduriyetler doğuracaktır.”

ANAYASA’YA AÇIK TERS

Özel, “Anayasaya açık muhalif olan 29’uncu unsuruyla, iktidarın muhalif siyasetçiler, gazeteciler ve toplumsal medya kullanıcıları ortasında bir cadı avı başlatmasına neden olacaktır. Bu nedenle sakıncalıdır. Dezenformasyonla bu usullerle çaba edilmez. Bu teklif dezenformasyonla gayret değil, basın ve söz özgürlüğünü boğma teklifidir. Ayrıyeten kanun metninde olmasa da münasebette tabir edilen, ‘Failde özel kast, gerçeğe alışılmamış bilgide özel nitelik ve harekette elverişlilik aranacaktır’ stilinde muğlak, nereye çekilirse gidebilecek kararlar ile tabir özgürlüğünü baskılayacak daha sert bir istibdat rejimine geçilmek istenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

BASIN KARTINA SARAY DAMGASI

Basın kartı verilme koşullarıyla ilgili düzenlemeleri de eleştiren Özel şunları tabir etti:

“Teklif Bağlantı Başkanlığı’nın keyfiliğine yasal kılıf getirmekte, İrtibat Başkanı’nın güdümünde oluşturulan Basın Kartı Komitesi marifetiyle istenilen bireylere basın kartı verilmesi, istenilen bireylerin basın kartının iptal edilmesini imkanlı hale getirmektedir. Kanun teklifi başından sonuna keyfiliği artırmakta, Bağlantı Başkanlığı’nın güdümüne girmeyen bir avuç gazete ve yayın kuruluşuna nefes aldırmamak emeli gütmektedir. Tayyip Erdoğan ve saray rejimi; anayasayı askıya alarak, parlamentoyu feshederek bir istibdat rejimi kuran 2. Abdülhamit’in ve darbe rejimlerinin, cuntaların, andıçlarla basın kuruluşlarını dizayn etmeye çalışan 28 Şubatçıların peşinden gitmektedir. Saray rejimi, idaresini ele geçiremediği, güdümüne alamadığı medya kuruluşlarına kanun sopasını göstermekte, onları otosansüre zorlamaktadır. Cumhur İttifakı mutfağında, ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dinlenmeden, siyasi partilerle temas edilmeden hazırlanan bu teklifin, Anayasa’ya alışılmamış kararları çıkarılmalı, tekliften sarayın gölgesi silinmelidir.”