Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle 20 bin öğretmen atanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle bugün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 20 bin öğretmen ataması yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları:

“Bugün eğitim takımımıza dahil olacak 20 bin öğretmenimizin atama merasimi münasebetiyle bir ortadayız. Eğitim ve meslek hayatınız açısından bu özel gününüzde sizlerle birlikte olmaktan, sevincinizi heyecanınızı paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Atamasını yapacağımız 20 bin öğretmenimizin her birini şimdiden farklı başka tebrik ediyorum.

Öğretmenlerimizin sayısını toplamda yaklaşık 1 milyon 10 bine çıkarmış oluyoruz. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz 2002 yılında bu sayı 526 bin civarındaydı. Hali hazırda vazife yapan öğretmenlerimizin 750 bini bizim vaktimizde atanmıştır. Tabi bu ortada emekli olanlar olmuştur ancak 750 bin öğretmeni bu ortada biz atadık. Okullarımızdaki alt yapı ve öğretmen eksikliğinden ötürü derslerin birçok maalesef boş geçiyordu.

Sadece ücra bölgelerde değil büyükşehir merkezlerinde bile evlatlarımız son derece sıhhatsiz, kalabalık sınıflarda eğitim görüyordu. Sınıfların şahsen bizim devirlerimizi hatırlıyorum 60-70-80 kişi olduğu periyotlar, bu türlü okuduk. Hatta hatta daha sonraları bu 100 bireye felan Anadolu’nun birçok vilayetinde çıktı. Farklı sınıfların birebir derslikte eğitim aldığı, branş öğretmenine ulaşmanın adeta lüks sayıldığı bu tabloya biz son verdik. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında Türkiye olarak burası çok kıymetli OECD ortalamasını yakaladık.”

AYRINTILAR GELİYOR…