Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD’li Senatör Graham ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü‘nden yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede ‘ikili siyasi ve ekonomik ilgiler, terörle çaba, savunma sanayii alanındaki işbirliği hususları, Ukrayna krizi, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve başka bölgesel konular’ ele alındı. Görüşmenin başında Madrid’deki NATO Doruğu ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi. Tepe marjında iki ülke önderinin olumlu bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan memnuniyet lisana getirildi.

Türkiye-ABD alakalarının karşılıklı hürmet ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların temel alındığı bir yerde ilerlemesi gerektiği söz edildi. Savunma sanayii alanında iş birliğinin ve F-16 konusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi.

Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı için inançlı bir koridorun oluşturulması konusunda Türkiye’nin gayretlerinin takdirle karşılandığı söz edilen görüşmede, bu sevkiyatın muvaffakiyetle gerçekleşmesinin global besin güvenliği açısından stratejik ehemmiyet taşıdığına vurgu yapıldı.

‘Ege ve Akdeniz bahislerinde milletlerarası toplumun Türkiye’nin yasal haklarına hürmet göstermesi gerektiğinin’ altı çizilirken, ‘Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PKK/YPG ve IŞİD dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla uğraş edilmesi’ gerektiği kaydedildi.