DDK’nın ÖSYM kontrolünde üçüncü gün (Soruşturmada MASAK da devreye girdi)

KPSS soruları sızdırıldı tezi üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor.

Devlet Denetleme Şurası (DDK) denetçilerinin ÖSYM’deki incelemeleri de üçüncü gününde. Denetçiler ÖSYM Test Araştırma Merkezi çalışanların tabirlerine başvuruyor. Ayrıyeten milyonlarca adayın bahtını belirleyecek soruların yer aldığı havuz da inceleme altında.

MASAK DA DEVREYE GİRDİ

Soruşturmada MASAK da devreye girdi. Yediiklim Yayınevi yönetici ve uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının banka hesap hareketleri inceleniyor. Para transferi olup olmadığı araştırılıyor.

CEVAP ANAHTARLARI İNCELENİYOR

Sızdırıldığı sav edilen 20 soruya hakikat karşılık veren adaylar da mercek altında. Soruların sızdırıldığı tez edilen Yediiklim Yayınevi’nde yapılan aramalarda, eğitim gören öğrencilerin listesi çıkarıldı. Liste hala incelemelerin devam ettiği ÖSYM’nin Bilkent’teki yerleşkesine gönderildi. İmtihana giren öğrencilerin savlara husus olan 20 soruya verdiği karşılıklar inceleniyor.

DDK LİDERİ’NDEN AÇIKLAMA

Devam eden incelemelere ait DDK Lideri Yunus Arıncı’dan da yeni bir açıklama geldi.

Arıncı, “Sosyal medyada ve birtakım haber mecralarında, iptal edilen KPSS ile ilgili kurumumuz kaynak gösterilerek birtakım temelsiz haberler paylaşılmaktadır” dedi.

Süreci bulandırmaya çalışanlara prestij edilmemesi gerektiğini belirten Arıncı, “Süreci şeffaf bir formda sürdürmeye, kamuoyunu şahsen bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖSYM’NİN KOZMİK ODASI İNCELENİYOR

Denetçiler ÖSYM Test Araştırma Merkezi çalışanların sözlerine başvuruyor. Ayrıyeten milyonlarca adayın yazgısını belirleyecek soruların yer aldığı havuz da inceleme altında.

“Kozmik oda” olarak isimlendirilen merkeze giriş çıkışlar kısıtlı. Merkezde yer alan bilgisayar da dışarıya büsbütün kapalı bir sistemi içeriyor. İçeriye cep telefonu ya da depolama aracı sokmak da yasak.

Bu nedenle DDK kontrolü sonrasında burada yer alan soruların ne olacağı da merak konusu. DDK müfettişlerince incelenen soruların deşifre olduğu belirtiliyor. Yüzbinlerce sorunun büsbütün silinerek yine hazırlanmasının gerekebileceği söz ediliyor.

KPSS’nin birinci çeşidi geçen hafta sonu yapılmıştı.

KPSS’DE SORULAR SIZDIRILDI İDDİASI

2022-KPSS Lisans oturumundaki birtakım soruların sızdırıldığı tezlerinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevzunun incelenmesi için Devlet Denetleme Konseyine (DDK) talimat vermişti.

Talimatın akabinde DDK müfettişleri incelemelerine başlamış, ayrıyeten tezlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunmuştu. DKK’nın kontrol sonrası hazırlayacağı rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Başsavcılık, hata duyurusu üzerine “sahtecilik”, “kamu aleyhine dolandırıcılık” ve “görevi berbata kullanma” hatalarından soruşturma açmıştı. Yükseköğretim Heyeti da (YÖK) savlara ait inceleme başlattı.

SINAV İPTAL EDİLDİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy da dün 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS oturumlarını iptal edildiğini açıkladı.

6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak oturumların da ertelendi. İmtihan takvimine ait ayrıntılı açıklama yapılması bekleniyor.

YAYINEVİNDE ARAMA

Soruşturma kapsamında savların odağındaki Yediiklim Yayınevi’nin Kızılay’daki merkezi ile Ostim’deki matbaasında evvelki gece arama yapılmıştı.

Polis, yayınevinde bulunan dijital malzemelere, KPSS’ye ait kitapların ve testlerin birer örneğine soruşturma çerçevesinde el koymuştu.

“SIZDIRILMA YOK, SORULARIMIZ KULLANILDI”

Yayınevi ise savları yalanlıyor. Dün hususla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, ”Sızdırılma yok, sorularımız kullanıldı” denildi. Yayınevi sahibi Münir Çelik ise soruları geçmiş yıllardakilerden esinlenerek hazırladıklarını tabir etti.