Elazığ’da 63 yaşında inşaat mühendisliğinden mezun oldu

Elazığlı Sultan Kürkçü’nün okuma azmi herkese örnek olacak cinsten ilerledi. 22 yaşındayken Ankara Üniversitesi Basın Yayın ve İrtibat Kısmı son sınıfında olan Kürkçü, evleneceği için eğitimini yarıda bırakma kararı aldı.

Bu süreçte, dünya meskenine girip 2 de çocuğu olan Kürkçü, eğitim hayatına orta vermek istemedi ve Açıköğretim Fakültesi İktisat Kısmından 37 yaşında mezun oldu. Bir devlet dairesinde harita teknisyeni olarak da misyon yapan Kürkçü’nün çocuklarından biri doçent oburu de eczacı oldu.

Hayalinin peşinden koştu

Hayatının her evresinde inşaat mühendisi olma hayali kuran Kürkçü, bu hayalini gerçekleştirmek için 2018’de üniversite imtihanlarına girdi. Âlâ bir puan alan Kürkçü, Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği kısmını kazandı. Torunları yaşındaki sınıf arkadaşları ile tatlı bir rekabete giren Kürkçü, azimle çalışıp 4 yılın sonunda mezun olmaya hak kazandı.

İHA’nın haberine nazaran, kepini atarak hayalini gerçeğe dönüştüren Kürkçü, istenmesi halinde yaşın bir değerinin olmadığını herkese bir defa daha kanıtladı. Diplomasını alan ve gayesinin yüksek lisans olan Kürkçü, oğluna sarılarak gözyaşları içerisinde mezun olmanın memnunluğunu yaşadı.

“Uzun süren bir maraton koştum”

Okuma serüvenini anlatan 63 yaşındaki Sultan Kürkçü, “Okumaya 1978 yılında Ankara Üniversitesinde Siyasal Bilimler Basın ve Yayın Yüksekokulunda başladım. Son sınıfta okulu bıraktım. Son sınıfta bırakınca mecburen Elazığ’a dönmek zorunda kaldım. Elazığ’a geldikten sonra çalışma hayatım devam ediyordu. Orman Bölge Müdürlüğünde harita teknisyeni olarak çalışıyordum. Çizim olduğu için bana en yakın kısım inşaat mühendisliğiydi. Mühendislik Fakültesinde de başarılı olacağımı düşünüyordum. Onun için inşaat mühendisliğini seçtim. İnşaat mühendisliğine 2018 yılındaki aftan yararlanıp geldim. Okul sürecinde yaz okulu oldu, olağan eğitim oldu. Uzun süren bir maraton koştum. Çabaladım, çalıştım lakin kâfi oldu mu bilmiyorum. Çok sevinçliyim. Benim için bir hayaldi ben bitirebileceğimi bile düşünemiyordum. Zira benimle çok çok genç bir kuşakla bir ortadaydım. Onların bana bakış açısı nasıl olacak bana yaklaşımları nasıl olacaktı ve

nasıl bir hal sergileyeceklerinden hiçbir fikrim yoktu. Onlar bana ön yargılıydı tahminen ben onlara önyargılıydım. Fakat o çocuklarla tanışıp birlikte okuduktan sonra bütün bu önyargılar yıkıldı gitti. Gördüm ki milletin boş dediği Z jenerasyonu boş değilmiş. Kendilerine nasıl davranılıyorsa onlarda o halde karşılığını verebiliyor” dedi.

“Okumak isteyenler hiçbir vakit bıkmasınlar”

Çok keyifli olduğunu söz eden Kürkçü, “Bazen dersler anlatılmaz yaşamak lazım, şuan da o duyguyu yaşıyorum. Çok sevinçli ve memnunum. Bundan sonraki maksadım de yüksek lisans var. Ne kadar başarılı olabilirim o hususta hiçbir fikrim yok ancak amacım yüksek lisans. Okumak isteyenler hiçbir vakit bıkmasınlar. Tökezledikleri ve düştükleri yerde yine toparlanıp ayağa kalksınlar. Hiçbir şey ben yapamam demekle olmuyor. Başarırım dediğiniz vakit zorda olsa uzun bir yolda olsa başarırsınız. Nitekim farklı bir his. Okudukça daha çok sevdim ve adapte oldum. Hocalarımın bana çok büyük bir katkısı var. Hepsine çok çok teşekkür ederim. Tüm hocalarıma minnettarım. Zira bana karşı çok büyük bir sabır ve anlayış gösterdiler. Bahisleri anlamadığım yerlerde tekrarlar yaptılar ben anlayıncaya kadar anlattılar. Tıpkı formda sınıf arkadaşlarım daima yardımcı olmaya çalıştılar. En büyük teşekkürü aileme borçluyum. Zira onlar olmasaydı ben okuyamazdım” sözlerini kullandı.

“Annemin mezuniyeti demek bile başka bir memnunluk verici bir durum”

Sultan teyzenin oğlu Doç. Dr. Burak Kürkçü ise “Bugün annemin mezuniyeti için Elazığ’a geldim. Olağanda Ankara’da yaşıyorum. Bu hoş günü kaçırmamak için bugün burada bulundum. Annemin mezuniyeti demek bile başka bir memnunluk verici bir durum. Hele hele bunun inşaat mühendisi olarak mezun olacak olması onun da tam olarak dünya mühendis bayanlar gününe denk gelmesi benim için çok memnunluk ve heyecan verici bir şey. Herkesin bu durumu tatmasını isteyeceğim bir heyecan ve mutluluk” diye konuştu.