Erdoğan’dan TÜSİAD Başkanı’na reaksiyon: Haddini bil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarın iktisat siyasetini eleştiren TÜSİAD Lideri Orhan Turan’a “TÜSİAD’ın başına gelen kişi, sen bize ders veremezsin. Evvel haddini bileceksin, iktidara ders vermek kim siz kimsiniz. Haddini bil” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan ayrıntılar şöyle:

ÖĞRENCİ AFFI GELİYOR

*TBMM’mizin komite ve genel şura faaliyetlerinde sizlere muvaffakiyetler diliyorum. Adana’daki gençlik şölenindeki coşku, AK Parti ile gençler ortasındaki köprüyü görmemize imkan sağlamıştı.

*Gençlerimize müjde vermek istiyorum. Öğrenci affı teklifini önümüzdeki günlerde Meclis’e sunuyoruz. Eğitimlerini bırakma mecburiyetinde kalanlara dönüş yolunu açıyor.

*29 Mayıs’ta fetih merasimlerinde vatandaşlarımızla bir ortaya geldik. İstanbul’a hizmet etmenin de kıymetli olduğunu ispat etmiş takımız. Tüm dikkatimizi bu kenti geleceğe taşıyacak projelere veriyoruz.

YUNANİSTAN’A SERT MESAJLAR…

*EFES-2022’de Ege’deki gelişmelerle ilgili bildirimizi ilettik, İzmir teşkilatlarımızla bir ortaya geldik.

*Üzerimize salınan Yunanistan üzerinden ülkemize karşı oynanan oyunun farkındayız. Sorun Yunanistan’ın bunun farkında olmaması ya da istekli figüranlığı olmasıdır.

*Film çekimlerinde en çok yıpranan figüranlardır. Lakin sahnede onların ismi gözükmez. Yunanistan’ın başına gelen budur.

*Yanlışta ısrar ederse başına gelecek olan da budur. Biz bölgemizde ve dünyada varlığımızı tahkim ederek daima sürdüreceğiz. Onlar bu başla figüranlıktan öteye gidemeyecektir.

TÜSİAD’A: HADDİNİ BİL

*NATO konusunda İsveç ve Finlandiya net adımlar atana kadar duruşumuzu değiştirmeyeceğiz.

*Ey TÜSİAD’ın başına gelen beyefendi dış siyasette bize ders veremezsin. Sen çıraksın, kalfa bile olamadın. Dün bir, bugün iki. Evvel haddini bil. Bunlar da akıllarını başlarına almadıkları sürece iktidarın kapısından içeri giremezler.

*Biz İsveç, Finlandiya neden bunlara hal alıyoruz. Sokaklarında terör örgütleri cirit atarken biz onlara kapılarımızı mı açacağız.

*Ey TÜSİAD siz onların yanında yer alabilirsiniz, biz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Bunu bilesiniz. Almanya’da caddelerde terör örgütleri yürüyüşler yapıyorlar. Sizden evvel gelen ağa babalarınız da birebir kafadaydılar, görüyorum siz de birebir kafadasınız.

*TÜSİAD bu gidişiyle devam ederse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın. Sizler tıpkı merkezden yönetim ediliyorsunuz.

*CHP, Oradan neyi sufle ediyorlarsa siz de tıpkı formda konuşuyorsunuz. Bu kapı yerli ve ulusal duruş sergileyene açıktır, sergilemeyene kapalıdır.