Erdoğan’ın ‘Bir gece apansızın gelebiliriz’ kelamlarına Yunanistan’dan reaksiyonlar: ‘Seçim yatırımı’

Getty Images

Haber sitelerinde “Erdoğan bize de geliyormuş” üzere alaycı yorumlara paralel olarak, Yunanistan Dışişleri bakanlığı, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın kaleminden açıklandı.

Dışişleri Bakanı Dendias’ın birebir mektubun içine MHP önderi Devlet Bahçeli’nin Dava Ocaklarına ikram ettiği haritayı da eklediği belirtilirken “yalnız Yunan adalarını değil; Girit adasını bile Türk toprakları olarak gösteren bu türlü bir haritan Türkiye’nin neleri amaçladığını göstermektedir” ifedelerine de yer verildiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanının tıpkı açıklamayı iki gün sonra tekrarlaması üzerine Yunan hükümeti “Yunanistan, bu üzere akıl dışı ve yokuş aşağı giden açıklamaların peşine düşmemekte kararlıdır” açıklamasını tekrarladı. Yunan basınında da  Dışişleri kaynaklarına dayandırılan haberlerde “Atina’nın serinkanlı siyesetini motamot sürdüreceği; Yunanistan’ın kimseden korkmasına gerek olmadığı; zira Türkiye’nin de Yunanistan’ın Suriye olmadığını güzel bildiği gibi” ifadelere yer veriliyor.

Bu ortada, AB devir Lideri Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın “Türkiye’nin tehditkar telaffuzlarını eleştiren” açıklaması, Fransız Dışişleri Bakanı Cathrine Colonna’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlenen ortak basın toplantısında “gerginliği tırmandıran telaffuzlardan uzak durulmasını” söylemesi ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın S300’lerle S400’leri farklı ayrı kefelere koyması ve isim vermeden Türkiye’yi amaç alan davetleri, Atina’da memnuniyet yarattı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ise birebir basın toplantısında “AB ve üçüncü ülkelerin tarafsız kalmaları” ve “Türkiye’nin diyalog davetlerini desteklemesi için” yaptığı davetlerle Erdoğan’ın “bir gece apansız gelebiliriz” kelamlarının çelişkilere yol açtığına dikkat çekiliyor.

MİÇOKATİS: DİYALOG DİLEK EDİYORUZ

Son olarak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputová’yı  Atina’da kabul ederken yaptığı kısa konuşmasında Türkiye ile yaşanan gerginliğe de değindi.

Miçotakis Atina’nın Türkiye ile her vakit memleketler arası hukuk ve memleketler arası deniz hukuku çerçevesinde diyalog kurmayı dilek ettiğini söyledi, lakin Yunan egemenlik haklarına kuşku ile bakılmasının asla kabul edilebilecek bir davranış olmadığına dikkati çekti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni açıklamasında da “bir gece birdenbire gelebiliriz” sözüne rağmen  “… oraya (Yunanistan’a) verdiğim bildirilerden sonra kendilerine bir çeki tertip verme yoluna girdiler” yolundaki kelamları ile bir evvelki gün Bakanlar Heyeti toplantısından sonra “Yunanistan ne ekonomik ve askeri açıdan dengimiz olmadığından; muhattabımız da değildir” formundaki sözleri “Erdoğan’ın bir yumuşama yoluna girmeye çalıştığı” halinde de yorumlandı.

Türkiye’nin son devirlerde dört bir koldan Yunanistan ile Türkiye ortasındaki problemlerin tümünü masaya yatırması ve sürekli irdelemesiyle Yunanistan’da “bu çıkışların seçim materyali olduğu” kanısı hakim olmaya başladı.

Bu mevzuda yapılan yorum ve tahlillerde “Erdoğan’ın gerek iç siyaset ve iktisat mevzularında gerekse Suriye üzere dış siyasette çektiği zahmetlere karşı Yunanistan cephesini sıcak tutmaya itina gösterdiği” öne sürülüyor.