Erşan Kuneri’nin anlatamadıkları: Erotik sinemaların bayan oyuncularına ne oldu?

Cem Yılmaz imzalı Netflix dizisi “Erşan Kuneri”nin gündeme gelmesiyle, Yeşilçam’da erotik sinema furyası da tartışılan hususlar ortasına girdi. Evrensel’den Hakan Güngör de köşesine taşıdığı yazıda, ‘erotik sinema furyasının karanlık yanı’nda neler yaşandığını anlattı.

Güngör’ün yazısı şöyle:

“Cem Yılmaz, Erşan Kuneri dizisinde bu furyanın çabucak sonrasını anlatıyor. Rol aldığı erotik sinemaları unutturmak için öteki sinemalar çekmeye çalışan Erşan’ın öyküsünü. Anlatıyordu anlatmasına lakin Cem Yılmaz tarihle haşır neşir olmayı bu kadar severken bunu bir karton güldürü sonları içinde, öncesiz, sonrasız, “neşeli ve kuvvetli çabalar” ekseninde gösteriyordu. Halbuki o dünya Cem Yılmaz’ın anlattığından çok daha farklıydı…

“Beş Tavuk Bir Horoz” ve misal birinci imaller o kadar büyük gelir getirdi ki müthiş bir süratle emsal sinemalar çekilmeye başlandı. Bu süreçte yapımcıların yüzü hayli güldü. Sinemaların, erkek direktör ve oyuncuların mesleğine olumsuz bir yansıması da olmadı. Hayatlarına devam ettiler, büyük kısmı saygın tiyatrocular olarak anıldı. Lakin bayanlar için işler o denli gitmedi.

Bayanlar için o setlere dahil olmak da o sinemalarda oynadıktan sonra gündelik hayata devam etmek de kolay olmadı.

Mesela Alev Altın soyunması gereken birinci sahnede çekindi. Soyunmakta gecikince üretimci, Altın’a yumruk attı ve Altın hayatı boyunca o yumruğun izini burnunda taşıdı.

İstek Okay… Ticaret yapmak istedi. Dükkan kiralayacağında onu tanıyanlar ya rahatsız ediyor ya da dükkanı kiraya vermiyordu. “Toplum baskısına maruz kaldığım doğrudur” diyordu. Sonunda Fransa’ya taşındı.

Zerrin Egeliler… “Araya ‘Parça’ Giren Yıllar” kitabının Muharriri Cihan Demirci’ye, “Yaptığım sinemalardan sonra seksten iğrendim. Çıplaklıktan nefret ettim” dedi. Üstelik devlet, uzun yıllar görmezden geldiği sinemalara dur demeye karar verince hakkında soruşturma başlatılan isimlerden biri Zerrin Egeliler oldu. Egeliler daha sonra Bursa’ya yerleşti.

Karaca Kaan… Kendi sözüyle, itibarsızlık ve aşağılamaya maruz kaldı. Sonunda İstanbul’dan ayrıldı, saçlarını boyayıp öbür bir kentte yeni bir hayat kurmaya çalıştı.

Seher Şeniz… İntihar etti. İntihar mektubunda, “Nihayet bu iğrenç dünyadan gitmeyi başardım. Ölmenin, ölmeye çalışmanın bu kadar sıkıntı olduğunu söyleselerdi alay ederdim” dedi.

Feri Cansel… 39 yaşındayken bir erkek tarafından öldürüldü.

Erotik sinemalar çeken direktör Yılmaz Atadeniz o cinayeti yıllar sonra nasıl anıyordu biliyor musunuz? Bugün bayan cinayetleri sonrası birtakım kısımlardan duyduğumuz saçmalıklara çok emsal formda, Feri Cansel’i suçlayarak, Cansel’i öldüren erkeği savunarak!

“Bir orta bir arada olduğu bir adam vardı. Karınca bile incitemeyecek kadar zararsız biri idi. Feri ne çektiyse lisanından çekti. Adama hakaretler etmiş, erkekliğine dokunan laflar söylemiş ve adamı kışkırtmış. Lisanı yüzünden hem kendini hem adamı yaktı Feri.”

“Merhaba” gazetesi haberi, “Feri’nin sonu” manşetiyle duyururken göğüsleri açık haldeki cansız vücudunun fotoğrafını yayımladı.

Pekala Feri Cansel’i öldüren Melih Ük’e ne oldu dersiniz?

24 yılla yargılandı, 15 yıl ceza verildi, 7 yılın akabinde özgür kaldı. (Kaynak)