Eski NBA şampiyonu, Ukrayna’da AK-47 ile sabotajcı avlıyor

Bir periyot NBA’de LA Lakers forması giyen ve iki şampiyonluk yüzüğü bulunan eski Ukraynalı basketbolcu Slava Medvedenko, şimdilerde bir AK-47 ile ülkesini savunuyor…

Shaquille O’Neal ve Kobe Bryant’ın yer aldığı 2001-2002 yıllarında LA Lakers forması giyen Slava Medvedenko, şimdilerde ülkesi Ukrayna’yı savunmak için silah altında çaba ediyor.

NBA’de iki şampyionluk yüzüğü bulunan eski Ukraynalı basketbolcu, Rusya’nın ülkesini işgal teşebbüsü sonrası silahlandı. The Athletic’te yer alan haberde; “Son NBA maçından 15 yıl sonra, Slava Medvedenko’nun oyunculuk günleri onun için hayal üzere. Daha evvel askeri eğitimi olmayan Medvedenko, 24 Şubat’tan beri Ukrayna’daki bölgesel savunma kuvvetlerinde vazife yapıyor” tabirlerine yer verildi.

2 metre 8 santim uzunluğundaki eski basketbolcu, 6 dönem Lakers forması giydi ve 249 maçta 5.4 sayı ve 2.9 ribaund ortalamasıyla uğraş etti. The Athletic’e röportaj veren 43 yaşındaki Medvedenko, Kiev’deki çatışmaların geceleri ağırlaştığını ve bunlardan birinde, Ukrayna’nın radar sistemini yok etmeye çalışan Rus birliklerine 20 füze ateşlendiğini gördüğünü anlattı:

“KORKMAYA VAKTİNİZ YOK”

“Düşünebiliyor musunuz, bir kontrool noktasında oturuyorsunuz ve üzerinizden uçak büyük bir roket görüyorsunuz. Bu türlü bir süreçte korkmaya vaktiniz yok. Ukrayna’da olarak ülkeme ve milletime yardım etmem gerektiğini hissediyorum. Güçlü olmalıyız.”

Fotoğraf: The Athletic

“ŞEHİRDE DEVRİYE GEZİYORUM”

“Bölgemizde bir öz savunma kışlası kurduk. Kimileri lojistikle çalışıyor, başkaları sokaklarda asayişle ilgileniyor. Ben kentte devriye geziyorum. Eşim bir bağlantı merkezinde çalışıyor. Bence bu çok değerli zira polisin rolünü üstlendik. Misyonumuz yağmalamayı en aza indirmek. Birebir vakitte, sabotajcıları tutuklama ve güvenlik güçlerine teslim etme hakkımız var. Uyuşturucu bağımlıları artık ne yapacaklarını bilmiyorlar.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

НБА | Український баскетбол (@basket_ukraine)’in paylaştığı bir gönderi