Finlandiya kesilen Rus gazı yerine yüzer LNG terminali kiraladı

Gasgrid Finland açıklamasında “Imatra giriş noktasından gaz arzı 21 Mayıs 2022 tarihinde durdurulmuştur.

Finlandiya gaz piyasasının muhtaçlık duyduğu gaz ölçüsü, piyasa taraflarının aday göstermeleri doğrultusunda Balticconnector giriş noktası üzerinden Finlandiya gaz sistemine ithal edilmektedir” denildi.

DOĞAL GAZ, YILLIK GÜÇ TÜKETİMNİN YÜZDE 5’İNİ OLUŞTURUYOR

Balticconnector, Finlandiya’yı Estonya gaz ağına bağlayarak gereksinim duyulan gazı ithal etmesini sağlayacak. Finlandiya’da kullanılan doğal gazın çoğunluğu Rusya’dan ithal ediliyordu ve öteki yandan doğal gaz, yıllık güç tüketiminin sırf yüzde 5’ini oluşturuyor. Rusya ‘Ruble’ ile yeni ödeme şartlarına uymayı reddetmelerinin akabinde geçen ay Bulgaristan ve Polonya’ya doğalgazını kesmişti.

YÜZER TERMİNAL KİRALANDI

Gasgrid, kesintiye tedbir olarak Exemplar isimli LNG terminal gemisi kiraladı. Yapılan açıklamada “Exemplar, Finlandiya’nın arz güvenliğini sağlarken birebir vakitte Baltık Denizi bölgesinin gereksinimlerine daha geniş bir halde hizmet edecek” sözleri kullanıldı. 10 yıllığına kiralanan yüzer LNG terminal gemisi Finlandiya ve Estonya’nın Rus boru çizgisi gazına olan bağımlılıklarından kurtulmalarını sağlayacağı vurgulandı. Kiralanan geminin depolama ve tedarik kapasitesi hem Finlandiya hem de Estonya’nın gaz muhtaçlıkları için kâfi olduğu ve gemiye ayda 2-3 kere LNG yüklendiği belirtildi.