Fransa’da kapatılan Bilal Mescidi’nin ‘derhal’ açılmasına karar verildi

Fransa’da Bilal Mescidi, imam tarafından ‘radikal içerikli vaazlar’ verildiği münasebeti ile İçişleri Bakanı Gerald Darmanin talimatıyla Aralık 2021’de kapatıldı.

Caminin kapatılmasından bu yana verilen hukuk gayretinde, Beauvais Yönetim Mahkemesi’nden çıkan karar ise caminin ‘derhal’ açılması oldu.

11 Mayıs’ta yapılan itirazı kıymetlendiren mahkeme, valilik kararıyla kapatılan mescide ait kararı karara bağladı.

İnsan Hakları Avukatı Sefen Guez Guez, valiliğin kapatma kararının kentteki Müslümanların ibadet yerini kullanmalarını engelleyerek ibadet özgürlüğünü açıkça ve hukuka muhalif olarak önemli halde ihlal ettiği istikametinde karar verdiğini aktaran Guez Guez, mahkemenin caminin derhal açılmasına hükmettiği bilgisini paylaştı.

Cami idaresinin toplu olarak istifası istendi

AA’nın haberine nazaran; Guez Guez, Beauvais (Bilal) Mescidi idaresinin valilikle irtibata geçerek caminin açılmasına yönelik tahlil odaklı teklifler sunduğunu fakat valiliğin bunu dikkate bile almadığını kaydetti.

Valiliğin dostça yaklaşım sergilemek yerine cami idaresinin ve sorumlu dernek temsilcilerinin toplu olarak istifa etmesi talebiyle kendilerine karşılık verdiğini belirten Guez Guez, cami idaresinin Müslüman çoğunluk tarafından seçildiğine dikkati çekti.

Kapatma kararı baştan beri maddelere karşıt

Guez Guez, kapatma kararının baştan beri maddelere karşıt olduğunu gerekli makamlara ilettiklerini fakat karardan geri adım atılmadığını vurguladı.

İtiraz üzerine tekrar açılan ikinci cami oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron idaresinde, ülkede son 1 yıldır mescitler arka arda kapatıldı. Bilal Mescidi ise Pessac Mescidi’nden sonra kapatma kararına yapılan itiraz üzerine açılması kararlaştırılan ikinci cami oldu.

Vaazların Hristiyanlara, eşcinsellere ve Musevilere karşı çabaya teşvik ettiği argümanları

Fransa’da 27 Aralık 2021’de İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talebiyle Beauvais kentindeki Bilal Mescidi için imamı Süreç Eddy Lecocq’in radikal içerikli ve teröre teşvik ettiği vaazlar verdiği gerekçesiyle kapatılma süreci başlatılmış, Oise Valiliği Bakan Darmanin’in talebi üzerine 14 Aralık’ta, yasal süreç başlatılan Bilal Mescidi’nin 6 ay müddetince kapatılması kararlaştırmıştı.

Caminin kapatılma münasebetinde, imam Lecocq’un vaazlarında, radikal içerikli sözler kullandığı, Hristiyanlara, eşcinsellere ve Musevilere karşı gayrete teşvik ettiği argümanları yer almıştı. Caminin avukatı Samim Bolaky ise karara reaksiyon göstererek, “İmamın, kendisine sorulan soruya cevaben mensup olduğu dinin kararlarını paylaştığını, vaazlarının içeriğinin aşırıcılık olarak nitelendirilmeyeceğini.” aktarmıştı.

Fransa’da 99 mescitte yapılan kontroller sonucunda 23’ü kapatılmış, bir kısmı hakkında da kapatılması için yasal süreç başlatılmıştı. Paris idaresi, Müslümanları gaye aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere milletlerarası toplum ile sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerince eleştiriliyor.