Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Hoş Okuma Yarışı Türkiye Finali Ağrı’da yapıldı

Ulusal Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce, valilik, belediye, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve İbrahim Çeçen Üniversitesinin dayanaklarıyla üniversite yerleşkesindeki Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen program, hürmet duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı okunması ve Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim’i hoş okuma müsabakasının 30 yıldır yapıldığını söyledi.

Bakanlık olarak okullarda çocukların ulusal, manevi, ahlaki, insani ve kültürel bedeller edinmesi için gayret sarf ettiklerini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“İmam hatip okullarımız Türkiye’mizde kitabın ayetleri ile kainatın ayetlerini tıpkı çatı altında birleştiren kurumlar olarak 110 yıldır yoluna devam eden bir çınar olarak yer almaktadır. Bugün bu çınarın gölgesinde yetişen yavrularımızın Kur’an tilavetine şahit olacağız. Anadolu coğrafyasında Kur’an-ı Kerim’in hem kıraatine hem de onun anlaşılması için tefsirine efor sarf eden bu güzide evlatlarımızı bu topraklarda ezanımızla, Kur’an’ımızla, bayrağımızla ve milletimizin bütünlüğü içerisinde var eden rabbimize hamdolsun.”

Belediye Lideri Savcı Sayan ise bu topraklarda dindar bir kuşak yetiştirmek zorunda olduklarını tabir ederek, aktifliğin çok manalı olduğunu belirtti.

Konuşmaların akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Şurası Lideri Hafiz Osman Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Konseyi Üyesi Fatih Okumuş, Din İşleri Yüksek Konseyi Üyesi Davut Kaya, Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim Öztürk ve Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun heyet üyeliğini yaptığı müsabakaya geçildi.

Türkiye’nin farklı yerlerinde yapılan bölge finallerindeki müsabakada finale kalma hakkı kazanan imam hatip ortaokullu 10 öğrenci ile imam hatip liseli 10 öğrenci, Türkiye finalinde Kur’an-ı Kerim okudu.

İmam hatip ortaokulları kategorisindeki yarışta, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulundan Ahmet Kinni birinci, Ankara’nın Pursaklar ilçesi Medine İmam Hatip Ortaokulundan Eslem Emin Bal ikinci ve İzmir’in Karabağlar ilçesi İmam Hatip Ortaokulundan Ömer Baydar üçüncü oldu.

İmam hatip liseleri kategorisindeki müsabakada da İstanbul’un Fatih ilçesindeki Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Asli Sarıtürk birinci olurken, Niğde merkez Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mahmut Sami Sungur ikici ve Samsun’un İlkadım ilçesi Şehit Ahmet Altunoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Abdullah Buyruk Altun üçüncülük elde etti.

Program, dereceye girenlere ve müsabakaya katılan öğrencilere çeşitli armağanların verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin akabinde sona erdi.

Programa, Vali Yardımcısı Kerem Türker, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ulusal Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, AK Parti Vilayet Lideri Halil Özyolcu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

KAYNAK: AA