Guterres: Ukrayna’daki anlamsız savaş sonlandırılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avusturya’nın başşehri Viyana’da Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’le bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Van der Bellen, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan BM’nin dünya halkları açısından ehemmiyetine işaret ederek, BM’nin kıymetli ofislerinden birine Viyana’da konut sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

‘ENERJİ VE BESİN KRİZİ TÜM DÜNYA’YI ETKİLEDİ’

Van der Bellen, ikili görüşmede Rusya-Ukrayna savaşı, savaşın yol açtığı güç ve besin krizinin yanı sıra iklim değişikliği, yenilenebilir güç üzere değerli hususların da ele alındığını söyledi.

Van der Bellen ayrıyeten, Avrupa’da bir savaşın çıkabileceğinin tahayyül edilebilecek bir durum olmadığını lakin Rusya’nın başlattığı savaşla yalnız Avrupa’nın değil bütün dünyanın bu krizden etkilendiğini lisana getirerek, Avrupa Birliği (AB) olarak Moskova idaresine sert yaptırımlarla karşılık verildiğini aktardı.

Antonio Guterres de Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın güç, güvenlik ve besin eserleri açısından global bir krize yol açtığını belirterek, kelam konusu konuları geçen hafta Moskova ve Kiev’e gerçekleştirdiği ziyarette muhataplarıyla konuştuğunu tabir etti.

‘RUS VE UKRAYNA ESERLERİ PAZARDA YERİNİ ALMALI’

Guterrek, “Savaş nedeniyle ülkeden ayrılmak zorunda kalanların sayısı artıyor. Bölgede önemli acılara yol açan bu anlamsız savaş, sonlandırılmalı” diyerek, Ukrayna’daki savaş nedeniyle global açıdan varoluşsal bir tehdit olarak görülen iklim değişikliğinin göz gerisi edilemeyeceğinin altını çizdi.

Guterres ayrıyeten, egzoz emisyonunun azaltılması ve yenilenebilir gücün yaygınlaştırılmasının bütün ülkelerin ortak amacı olması gerektiğini vurgulayarak, bu doğrultuda yatırımlar ve çalışmaların hızlandırılarak artırılmasının ehemmiyetine işaret etti.