‘Hiçbir biçimde demokrasi olmayacak’ demişti: Taliban’dan İsmailağa ziyareti

Afganistan’da iktidarı ele geçiren şeriatçı Taliban idaresinden bir isim, AKP’ye yakın İsmailağa cemaatine ziyarette bulundu.

Cemaatin toplumsal medya hesaplarından yapılan açıklamaya nazaran bu isim, Taliban idaresinin ‘Afganistan Eğitim Bakanlığı Dış Bağlar Direktörü’ olarak vazife yapan Vahidullah Hâşimî oldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Afganistan Eğitim Bakanlığı Dış İlgiler Yöneticisi Vahidullah Hâşimî, İsmailağa Camii’ni ziyaret etti. Ziyaret esnasında, İsmailağa Camii İmam Hatibi Salih Topçu Hoca Efendi ve beraberindeki hocalarla istişareler gerçekleştirildi. Afganistan ve ülkemizdeki medrese faaliyetlerinin değerlendirildiği ziyarette, İslâm âleminin durumu ve geleceği müzakere edildi.”

“DEMOKRASİ HİÇBİR BİÇİMDE OLMAYACAK”

Vahidullah Haşimi, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin akabinde Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ülkede uygulanacak yeni sistemi anlatırken “Hiçbir formda demokratik bir sistem olmayacak” demişti. “Hiçbir formda demokratik bir sistem olmayacak zira bunun ülkemizde rastgele bir temeli yok” argümanında bulunan Haşimi, “Afganistan’da nasıl bir siyasi sistemi uygulamamız gerektiğini tartışmayacağız zira bu açık. Bu şeriat kanunu ve o kadar” tabirlerini kullanmıştı.