İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat: Casa Botter sembol olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kaderine terk edilmiş bu binayı alarak önce İBB Miras aracılığıyla evrensel koruma ilkeleriyle restore etti. Ardından önceki gün Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi olarak halka açtı.

Botter Apartmanı’nın zemin katı sergi salonuna, birinci katı ise Cumhuriyet’in 100. yıl coşkusunun nabzını tutacak çalışma alanlarına ev sahipliği yapacak.

‘DÜŞLER, HAKİKÂTLER’

İlk sergi ise küratörlüğünü Melike Bayık’ın yaptığı “Düşler, Hakikâtler” sergisi oldu. Sergi, sanatçıların eserleri üzerinden izleyicileri “dün, bugün ve yarın arasındaki tahayyüllere” davet ediyor.

Yapının diğer katlarını da kapsayan bütün bir restorasyon süreci tamamlandıktan sonra Casa Boter çatısı altında gösterim merkezi, film arşivi, bilgi belge merkezi, konferans salonu, tasarım atölyeleri ve sanatçı ofisleri gibi farklı etkinlik alanları da yer alacak. Botter Apartmanı’nın bahçesindeki ek yapı kafe, müştemilat ise tasarım evi olarak kent sakinlerini ağırlayacak.

Sergi açılışında konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Casa Botter dönüşümün sembolü olacak” derken, “Özgür düşünce için böyle mekânlara ihtiyacımız var” dedi. Polat, diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir