İngiltere’de market satış hacimleri yüzde 4,1 azaldı

Pazar araştırma şirketi NielsenIQ’nün bilgilerine nazaran; her 10 İngilizden 9’u artan hayat maliyetleri ile başa çıkmak için harcamalarını giderek daha fazla denetim altında tutmaya yöneldi.

16 Temmuz haftasında et, balık ve tavuk satış hacmi geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 9,4 azaldı. Paketlenmiş besin eserlerinde satış hacmi yüzde 6,4 düştü. 

NielsenIQ ayrıyeten, tüketicilerin süpermartetlerin ziyaretleri başına harcama ölçüsünün, tüketicilerin daha küçük ölçülerde alım yapmak istemeleri, satın almalarını ertelemeleri yahut aldıkları eserleri değiştirmeleri nedeniyle yüzde 5 düştüğünü tespit etti. 

Gelecek 6 ayda günlük harcamalarını karşılamak konusunda kendilerini daha az inançta hisseden İngiliz tüketicilerin oranı da yüzde 49 oldu.

Tüketicilerin yüzde 90’ı harcamalarını giderek daha fazla takip ettiklerini belirtirken, finansal kaygılarının en kıymetli nedeninin artan besin ve market maliyetleri olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 62 oldu.

16 Temmuz’da sona eren 4 haftada marketleri ziyaret edenlerin sayısı yıllık yüzde 10 artarken, onlene satışlar yüzde 10,5 düştü. Lakin online satışların toplam satışlarda hissesi yüzde 11,5 düzeyinde kaldı.