İnsan haklarına alışılmamış

Genel Lider Ünal, ‘’Batı Trakya Türk Azınlığının oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının ve müftülüklerimizin tamamının karşı oldukları bu düzenleme derhal geri çekilmelidir’’ dedi.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Bu kararın demokrasiye uymadığına söz eden Ünal, ‘’Batı Trakya’daki Müftülüklerin Çağdaşlaştırılması ismiyle, müftülüklerin tertibi, çalışması, pozisyonu, yetkileri, statüsü ve işleyişlerine dair kararları içeren yasal düzenlemenin Yunan Meclisine sunulduğu kamuoyuna yansımıştır. Müftülüklerle ilgili Yunanistan Meclisine sunulan bu düzenleme; Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının dini özerkliğini garanti altına alan Lozan Barış Antlaşmasına alışılmamıştır. Birebir vakitte, insan haklarına ve demokrasi anlayışına da uymamaktadır’’ tabirlerini kullandı.

PROBLEM YILLARIDR ÇÖZÜLMÜYOR

Türk azınlığın eğitim-öğretim haklarını yok edici tavırlar içerisine girildiğini vurgulayan Ünal, ‘’Bir taraftan da dini özgürlükleri kısıtlayıcı anlayış ve düzenlemelere tevessül etmek anlaşılır bir durum da değildir. İnsanlığın, medeniyetin ve demokrasinin bütün dünyada geldiği nokta ortada iken, Batı Trakya Türk Azınlığının en temel ve en legal haklarından olan Müftülük sorununun yıllardır tahlile kavuşturulmadığını da anlamakta zorluk çekiyoruz’’ dedi.

ÜNAL: TEK TARAFLI DÜZENLEME KABUL EDİLEMEZ

Yapılacak olan bir düzenlemenin Batı Trakya Türk azınlığına sorulması gerektiğini vurgulayan Genel Lider Ünal şöyle konuştu,

‘’Batı Trakya Türk Azınlığının oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının ve müftülüklerimizin tamamının karşı oldukları bu düzenleme derhal geri çekilmelidir. Müftülüklerle ilgili bir düzenleme yapılacaksa, kesinlikle Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır. Azınlığı yok sayarak, tek taraflı düzenlemelerle yıpratılması asla kabul edilemez.