İslam Memiş’ten dolar yatırımcısına ‘2 kıymetli tarih’ uyarısı! O tarihlere dikkat

Enflasyonla çabanın güç olacağını belirten İslam Memiş, elinde dolar olanlara kazandıran süreci verdi. 2 tarihe dikkat çeken Memiş, yatırımcıları uyardı. Pekala dolar ve altında düşüş olacak mı? Yatırımcı ne yapmalı? İşte ayrıntılar.

“2 TARİHİ NOT ALIN”

Enflasyonla gayretin kolay olmayacağını söz eden İslam Memiş, 2 tarihe dikkat çekti. Fed’in Eylül ayı faiz kararının kıymetli olduğunu belirten Memiş, “13 Eylül değerli (ABD enflasyonu). ABD Merkez Bankası Fed’in kararı. 21 Eylül’de Fed’in faiz kararı epey kıymetli. Doların istikameti açısından, yatırım durumları açısından bu iki tarihi not alın. 13 Eylül, 21 Eylül, ABD enflasyon sayıları ve faiz kararı” dedi.

DOLAR ENDEKSİNDE GERİ ÇEKİLME

Dolar endeksinde de gerileme olabileceğini söyleyen Memiş, “101-102’ye kadar devam edebilir dolar endeksi. Bilhassa bu geri çekilmeler hem doların seyri hem altın ve gümüşün ons fiyatı için kıymetlidir. Enflasyona odaklı merkez bankaları var karşımızda. Piyasalardaki gerilim azalacak, doların milletlerarası bedelinde de geri çekilme olabilir lakin doların endeksinden bahsediyorum, dolar TL değil. Altının ons fiyatından bahsediyorum, gram fiyatı değil.” tabirlerini kullandı.

ELİNDE DOLAR TUTUNLARA KAZANDIRAN İŞLEM

Elinde dolar olanlar için kazandıran bir süreçten bahseden İslam Memiş, “Dolarını bir atılım yaptıracak olan varsa parite üzerinden bunu dolar, sterlin, altın alarak giriş yapabilir.” dedi.

ONS ALTINDA RUHSAL DİRENÇ SEVİYESİN DİKKAT

Ons altın için direnç düzeylerini veren İslam Memiş, “Altının ons fiyatında 1708-1729 dolar aralığını gördük. Aşağı istikametli trend kırılmadı. Ruhsal direnç 1728 dolar düzeyi. Bunun üzerinde 4 saatlik kapanışla 1740 doları kendine amaç olarak belirleyebilir. 1709 dolar üzerindeki görünümün müspet devam edebilir lakin yatay bir seyir var.” diye kaydetti.

GRAM ALTIN VE GÜMÜŞTE YENİ DÜZEYLER YOLDA

Gram altın ve gümüş için sarkmalara ihtimal vermediğini belirten İslam Memiş, “Gram altın 1003 lira düzeyinde. Gram altın TL 1015-1018 aralığında. Bu haftayı da 1000 lira altından kapatamayan gram altın var. Gümüş tarafında müspet görünüm devam etti. Gram fiyatı 11 lira düzeyinde. 12 lira düzeyine kadar bir direnç var. 12 lirada kendine tekrar bir taraf belirleyecek. Buradan tekrar bir süratli toparlanma mı olacak, muhtemelen 11 lira düzeyinin altına sarkmasına çok ihtimal vermiyorum” dedi.