İsrail güçleri Batı Şeria’da yasa dışı yerleşim birimleri karşıtı gösterilere müdahale etti

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı düzenlenen haftalık gösterilere müdahalesinde 14 Filistinli yaralandı.

Filistinliler, Nablus’un Beyt Decen ve Beyta, Kalkilya’nın Kefr Kaddum, Ramallah’ın El-Lebn el-Garbi ve El-Halil’in Bab ez-Zaviye ve Beyt Ummer kasabalarında yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenledi. İsrail güçleri gösterilere gerçek ve kauçuk kaplı mermi ile göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahale etti.

Kefr Kaddum’daki “Halk Direniş Komiteleri” Koordinatörü Murad Şitivi, yaptığı yazılı açıklamada, gösteride 8 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığını kaydetti.

Filistin haber ajansı WAFA’da ise El-Lebn el-Garbi’deki gösterilerde 2 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığı bilgisi geçildi.

Ajansın bir diğer haberinde de, El-Halil’in kuzeyindeki Beyt Ummer kasabasında İsrail güçlerinin, 3 Filistinliyi gerçek, 1’ini de kauçuk kaplı mermiyle yaraladığı belirtildi.

Filistinliler, gösterilerde araç lastikleri yakarak, yerleşim birimleri inşaatları karşıtı sloganlar attı.

Filistin Kızılayı ise açıklamasında, Beyt Decen ve Beyta’da onlarca kişinin atılan gaz bombasından etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiğini aktardı.

Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde her hafta, yasa dışı yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenleniyor.

“Batı Şeria’daki direniş büyüdü”

Öte yandan Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kenti ile Gazze’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi binası önünde İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara yönelik kısıtlamalar ve Batı Şeria’daki İsrail ihlallerine tepki için gösteri yapıldı.

Hamas Sözcüsü Hazim Kasım, Han Yunus’taki gösteride yaptığı konuşmada, “Batı Şeria’daki direniş büyüdü ve artık durdurulamaz bir hal aldı. Direniş dalgası, Filistin halkı özgürleşinceye kadar bitmeyecek.” dedi.

Batı Şeria’daki intifadayı desteklemek için toplandıklarını kaydeden Kasım, İsrail’i Ramazan ayında Batı Şeria ve Kudüs’te gerilimi tırmandırmamaya çağırdı.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular konusuna da değinen Kasım, Tel Aviv yönetiminin, uyguladığı baskılarla tutukluların iradesini kırmaya çalıştığını kaydetti.

Kasım, tutuklular meselesinin, Hamas’ın hem askeri hem de siyasi düzeydeki birincil meselesi olduğunu dile getirdi.

Filistinli tutuklulara yönelik yeni kısıtlamalar

Filistin Esirler Cemiyeti, 13 Şubat’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in, özellikle Nefha ve Celbu cezaevlerindeki koğuşlara nakledilen tutukluların duş saatlerini azaltacağını, gün içinde her bir koğuşa bir saat duş izni vereceğini ve su miktarını kısıtlayacağını duyurmuştu.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Esirler Heyeti ile Filistin Esirler Cemiyeti tarafından 14 Şubat’ta yapılan ortak açıklamaya göre, Filistinli tutuklular, İsrail’in aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in kendilerini hedef alan söylem ve taleplerini protesto ederek “itaatsizlik eylemine” başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir