İşte Bu Hafta SHIB, BTC ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Olay!

Bitcoin (BTC), haftaya hala tatil modunda başlıyor. 20.000 doların altında kalan en büyük kripto para birimi, makro ortamdan gelen baskıyı hissetmeye devam ediyor. Sakin bir hafta sonundan sonra, yatırımcılar, dar bir aralıkta sıkışıp kaldı. Bu sırada yukarı yönlü bir kırılma ihtimaline inanmak giderek daha zor görünüyor. Önümüzdeki hafta sırada başka neler olabilir? İşte BTC, SHIB ve diğer kripto paraları etkileyebilecek gelişmeler…

SHIB, ETH, DOGE, BTC: Fiyatlar kırılma zamanını bekliyor

Bitcoin hafta sonundan yara almadan çıktı, ancak yoğun olmayan ticaretin klasik tuzakları devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, 5 Temmuz’a kadar ticaret masalarına geri dönmeyecek ve bu arada bazı klasik hafta sonu fiyat hareketleri için bol fırsat sağlayacak. Şimdiye kadar, volatilite söz konusu olduğunda piyasa durgundu. 18.800 dolara kısa süreli bir düşüş dışında; BTC/USD birkaç gün boyunca 19.000 ila 19.500 dolar arasındaki bölgeyi dolaştı.

Popüler ticaret hesabı Crypto Tony, 4 Temmuz’daki yeni güncellemenin bir parçası olarak Twitter takipçilerine “Düşük aralığın altındayken 18.000 dolara düşmesini bekleyebiliriz” dedi. Mevcut durumda piyasalarda sıkıcı birkaç gün geçtiğini aktardı.  Aşağı yönlü hedefler açısından, diğerleri bölgeyi 16.000 dolar civarında izlemeye devam etti. Asya pazarlarında anlamlı bir Bitcoin vadeli işlem boşluğu ve sabit performans yoktu. Yani, kısa vadeli traderlar için kısa vadeli fiyat hedefleri açısından çok az şey vardı. Bu arada ABD doları, sonra yirmi yılın en yüksek seviyelerine yakın tutunmaya devam etti.

Altın, ABD hisse senetlerine karşı “patlamaya” yakın: BTC ve SHIB nasıl etkilenir?

Wall Street’in ABD’de Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı olmasıyla birlikte ABD hisse senetleri Pazartesi günü nefes alabilir. Ancak popüler bir grafik uzmanı için dikkat, mevcut ortamda hisse senetlerinin altına karşı gücüne odaklanıyor. Altın analisti Patrick Karim,  bir Twitter dizisinde, değerli metalin S&P 500 karşısında tarihi bir “patlama” bölgesine çarpmak üzere olduğunu özellikle belirtti.

2021’in sonunda dibi gördükten sonra, altının S&P’ye oranı bu yıl boyunca toparlandı. Şimdi, tarihsel olarak daha sonra önemli bir yükselişe yol açan bir sınırı geçmek üzere. USD gücü XAU/USD’yi Mart ayından bu yana 2.000 doların altında sağlam bir şekilde yerinde tutuyor. Ancak bu durumun ABD doları bazında aynı olduğu söylenemez.  Tahmin, Bitcoin’in makro trendleri kırma yeteneğini yeniden sorguluyor. Hisse senetleri ile devam eden korelasyon sayesinde Karim’in senaryosu gerçekleşirse, altın için BTC’ye karşı bir kırılma doğal zincirleme etki sağlayabilir.

Popüler trader ve analist CRYPTOBIRB, hafta sonu yaptığı açıklamada, “1.5 yıllık bir süre boyunca oluşan yatay modelden kurtulduktan sonra, korelasyon katsayısı S&P 500’e kıyasla keskin bir şekilde yüzde 86’ya yükseldi” dedi. Diğer analist Venturefounder, Bitcoin’in de Nasdaq’taki hareketlere bağlı kaldığını belirtti. Bu arada, dolara karşı Bitcoin’in ters korelasyonunu şu anda 17 ayın en yüksek seviyesinde.

Hayes’in “aşağı yönlü vahşi yolculuğu” için kritik zaman

4 Temmuz, Bağımsızlık Günü olmasının yanı sıra, özellikle bir piyasa oyuncusu tarafından, en azından Bitcoin için benzeri olmayan bir resmi tatil olarak izleniyor. Piyasalar kapalı ve BTC fiyat hareketi zaten desteğin eşiğinde sallanırken, türev platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, bu uzun hafta sonunu kripto piyasaları için uzun bir hesaplaşma günü olarak seçti.

Gerekçe mantıklı görünüyor. Haziran ayının sonunda, FED, kilit oranları 75 baz puan artırdı. Risk varlıklarından olumsuz bir tepki için verimli bir zemin sağladı. Düşük likiditeye sahip “mesai saatleri dışında” tatil ticareti, dalgalı fiyat hareketlerinin yukarı veya aşağı potansiyelini artırır. Hayes’in geçen ay uyardığı faktörler, kombine edildiğinde güçlü olabilir.

“30 Haziran’a kadar Fed, 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapmış olacak ve bilançosunu küçültmeye başlayacak. 4 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor ve federal ve bankacılık tatili” diye bir blog yazısında yazdı. Ancak şu ana kadar Hayes’in söylediğinin “aşağıya doğru vahşi bir yolculuk” olacağına dair işaretler gerçekleşmedi. BTC/USD geçen haftanın sonundan bu yana neredeyse statik kaldı.

Madencilik zorluğu hala artışta

Madencilerin mevcut BTC fiyatındaki düşüşe dayanma kabiliyeti konusundaki önemli endişelere rağmen, Bitcoin’in ağ temelleri sakinliğini koruyor. Madencilerin ağda kalma kararlılığının etkileyici bir kanıtı, bu hafta yapılacak yeniden düzenlemede zorluk azaltmayı planlamıyor. İki hafta önce %2,35’lik mütevazı bir düşüşün ardından, madenci katılımındaki dalgalanmaları hesaba katmak için otomatik olarak yükselen ve düşen zorluk, bu zaman zarfında pek değişmedi.

On chain izleme kaynağı BTC.com’un tahminlerine göre, mevcut fiyatların aynı kalması durumunda zorluk artacak ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın bir metriğe %0,5 eklenecek. Bu arada varlık yöneticisi Capriole’nin CEO’su Charles Edwards tarafından geçen hafta sosyal medyaya yüklenen veriler, madencilerin üretim maliyetini toplu halde 26.000 dolar civarında tutuyor. Bunun 16.000 doları elektriktir, yani madencilerin genel giderleri, mevcut ortamdaki kayıpları sınırlama yeteneklerini doğrudan etkiliyor.

On chain veriler neyi gösteriyor?

Rekor seviyede aşırı satışı işaret eden zincir üstü Bitcoin metrikleri, yeni bir şey değil. Ağ, Mart 2020 çapraz piyasa çöküşünden bu yana görülmeyen senaryolara döndüğünden, eğilim Temmuz ayında da devam ediyor. On chain analiz firması Glassnode’a göre, zararda harcanan coin sayısı şu anda Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyede. Glassnode, zararda ve harcanmamış işlem çıktılarının (UTXO’lar) haftalık hareketli ortalamasını analiz etti. Benzer şekilde, UTXO’ların kârdaki yüzdesi, 3 Temmuz’da %72’nin biraz üzerinde iki yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Ayı piyasaları, nadiren de olsa, olumlu şeyler gösterebilir. Bir zamanlar yoğun ağ etkinliğinin sonucu olarak aşırı bir şekilde yüksek olan Bitcoin işlem ücretleri şimdi de Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyesinde.