Kan kümesi fark etmez, bu besinler kanı temizliyor! Yalnız bir şeye dikkat

Vücut her gün yiyeceklerde ve etrafta bulunan büyük ölçüde toksinle karşı karşıya kalır. Beden bu toksinlerle savaşmak için tasarlanmış olsa da, birtakım durumlarda yetersiz kalabilir. Kan paklığı sizi daha enerjik hale getirebilir, cildinizi istenmeyen lekelerden kurtarabilir ve zihinsel olarak daha etkin olmanızı sağlayabilir.

Vücudun, tehlikeli bileşenleri ortadan kaldırmak için kanı daima filtreleyen kendi detoks düzeneği vardır. Böbrekler, karaciğer, bağırsaklar, akciğerler ve deri ana filtreleme organlarıdır. Hakikat yiyecekleri yemek, bu organların kanı daha âlâ temizlemesini ve hastalıkların önlemesine yardımcı olmasını sağlar.

İşte kanı temizleme gücüyle bilinen 15 besin.

Keten tohumu

Vücudunuzun kan şekeri ile savaşmasına yardımcı olan sağlıklı omega 3’lerle dolu olan keten tohumu âlâ ölçüde yağ asitleri içerir. Ayrıyeten, lif bakımından zengindir. Bu lifler bedenden atılmadan evvel toksinlere bağlanır.

Zerdeçal

Zerdeçal, yüzyıllardır karaciğer ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Zerdeçalın faal bileşeni olan kurkumin, bedenin detoks ve arınma süreçlerinin hızlanmasını sağlar.

Avokado

Avokado genel sıhhat için harikadır. Makûs kolesterol düzeylerini düşürür, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur ve karaciğeri toksinlerden arındırdığı bilinen yüksek düzeyde glutatyon içerir.

Kişniş

Kişniş, yediğiniz yiyecekler yahut soluduğunuz kirli hava yoluyla kana karışan cıva ve öbür ağır metallerden bedenin kurtulmasına yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak, karaciğeri temizlemede çok tesirli iki husus olan allisin ve selenyum açısından zengindir. Sarımsak tüketmek karaciğerde bulunan enzimleri harekete geçirerek toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur.

Pancar

Araştırmalar, pancarın bilhassa kırmızı rengini veren pigment olan betasiyanin sayesinde karaciğer, akciğer ve cilt üzere belirli kanserlerle savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Pancar karaciğeri uyarır ve düzgün çalışmasını sağlar.

Biberiye

Biberiye, sindirim ve detoks özellikleriyle bilinir. Safra salgısını uyarır ve böylelikle sindirimi kolaylaştırır. Biberiye karaciğer, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Ülkü olan çay biçiminde tüketmektir. Bunun için 2 gr biberiyeyi 150 ml kaynar suda 10 dakika demleyip günde 1-2 bardak tüketin.

Greyfurt

Bir bardak greyfurt suyu içmek, karaciğerde bulunan detoks edici enzimleri harekete geçirmeye ve bedene ziyanlı hususları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Limon suyu

Zararlı kimyasallardan kurtulmanın en âlâ yollarından biri her sabah limonlu su içmektir. Toksinleri ve zehirleri bedenden uzaklaştırmaktan sorumlu bir organ olan karaciğer, uykunuz sırasında inanılmaz derecede faaldir. Bu nedenle, uyandıktan sonra fonksiyonunu sürdürmek kıymetlidir. Sabahları limon suyu içmek, karaciğerinizin tam süratte çalışmasına müsaade vererek bedeninizin toksinleri filtreleme yeteneğini artırır.

Ekinezya çayı

Ekinezya yalnızca soğuk algınlığı durumunda alınmamalıdır. Soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olan bitkiler bedeni ülkü işleyişini sokar ve ayrıyeten kanı temizlemeye yardımcı olur. Çalışmalar, ekinezyanın beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığını göstermiştir. Bu, yabancı cisimleri, ziyanlı kimyasalları ve toksinleri denetim etmek için gereklidir. Ekinezyayı tozlar, tabletler yahut kökler biçiminde tüketebilirsiniz.

Karahindiba

Karahindiba güçlü bir kan temizleyicidir. Böbreklerin ve karaciğerin kendilerini arındırmasına yardımcı olur. Karahindibayı kök yahut kapsül olarak alabilirsiniz.

Elma

Onlarca sıhhat faydasına sahip olan elmalar, kan sirkülasyonundaki toksik unsurların atılımına katkıda bulunur. İçerdiği pektin ve çözünür lifler sayesinde kan temizletici tesire sahiptir. Sıhhate ziyanlı ağır metalleri yok etmek için harikadır.

Maydanoz

Maydanoz da kanınızı temizlemenize yardımcı olur. Bu aromatik bitki, idrar söktürücü özelliğiyle idrar yoluyla toksik unsurları ortadan kaldırır. Maydanoz bu kan temizleyici özelliği ile böbreklerin de daha yeterli çalışmasına yardımcı olur.

Havuç

Havuç, kanın doğal paklığında karaciğeri harekete geçirmek için yararlı olan A, B6, C ve K vitaminleri, potasyum ve glutatyon bakımından yüksek bir içeriğe sahiptir.

Lahana

Vücudunuzu doğal yollarla temizlemek için lahana kullanabilirsiniz. Lahanada bulunan güçlü antioksidanlar bedeninize ulaştığında, kandaki toksinlerin atılmasını teşvik ederken birebir vakitte metabolizmayı harekete geçirir. Lahana üzere ıspanak ve brokoli üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler de kan temizleyicidir.

İyi bir detoks için 5 adım

Hipokrat, “Yemeğiniz tek ilacınız olsun.” demiştir. Sağlıklı beslenmenin genel sıhhat için anahtar olarak kabul edilmesi yüzyıllar evvel olmuştur. Kâfi ve istikrarlı beslenme, sıhhat problemlerini önlemek için dünya üzerindeki en güçlü ilaçtır.

Katı bir detoksa başlayın

Bir bağımlılığı durdurmanın en düzgün yolu onu büsbütün bırakmaktır. Detoks, yalnızca 10 gün boyunca tüm bağımlılık yapan besinleri ve kimyasalları ortadan kaldırarak üstteki besinlere tartı vererek beslenmektir.

İdeal olarak, 10 gün boyunca:

– Tüm şeker çeşitlerini, tüm un eserlerini ve tüm yapay tatlandırıcıları kesin.

– Trans yahut hidrojene yağları ve işlenmiş bitkisel yağları kesin.

– Konserve sebzelere, çorbalara ve etlere yaygın olarak eklenen bir lezzet arttırıcı olan monosodyum glutamattan (MSG) kaçının.

– Yalnızca taze, gerçek ve doğal yiyecekler yiyin.

– Kafein ve alkolü bırakın.

Güne proteinle başlayın

Her öğüne, bilhassa kahvaltıya protein ekleyin. Detoks için protein gereklidir. Kan şekerini ve insülini dengelemenin anahtarıdır. Öğlenden sonra yeme krizlerini ve yorgunluk nöbetlerini önlerler. Güne yumurta yahut kaliteli protein içeren bir yeşil smoothie ile başlayın. Her öğünde protein için kuru yemiş, yumurta, balık, tavuk yahut et tüketin.

Sebze yiyin

Sebzelerin düzgün karbonhidratlar içerdiğini biliyor muydunuz? İstediğiniz kadar zerzevat yiyin. Bilhassa brokoli, karnabahar ve lahana üzere koyu yeşil yapraklı zerzevatları tercih edin. Hindiba, turp, roka ve enginar da detoksu destekleyici sebzelerdir.

Kuşkonmaz, fasulye, mantar, kabak, domates, patlıcan, biber, sarımsak, soğan, ve pırasa da önerilir.

Şekeri yeterli yağlarla değiştirin

İyi yağlar bedene ziyanlı değildir, tok fiyat ve kan şekeri düzeylerini istikrarlar. Organik sızma zeytinyağı, avokado, sade tuzsuz fındık ve yağlı tohumlar, organik sızma hindistan cevizi yağı ve omega 3 açısından varlıklı somon, uskumru üzere yağlı balıklar tüketin.

Stresinizi yönetin

Söylemesi yapmaktan daha kolay geliyor, lakin gerilim bedeninizi detoks etme konusunda dikkat etmeniz gereken en kıymetli hususlardan biridir. Kronik gerilim, bedendeki birçok kıymetli fonksiyonu bozar. Bağışıklık sisteminin yeterli çalışamamasına neden olur, kalp ve damar sistemini zayıflatır ve zihinsel performansı azaltır.

Kronik gerilim altındaysanız, gerilim hormonu olarak bilinen kortizol, bedende giderek daha fazla salgılanır. Beynin belli bölgelerinde bu hormon hudut hücrelerinin daha süratli yaşlanmasına neden olur ve hatta yeni hudut hücrelerinin oluşumunu mahzurlar. Bu nedenle, bedeninizi detoks etmek istiyorsanız, kortizolü azaltmak da genel sıhhatinizi ve zihinsel performansınızı uygunlaştırmak için en değerli faktörlerden biridir.