Kilis’te ormanlık alanlara giriş 1 Ekim’e kadar yasaklandı

Orman yangınlarına karşı korunmak gayesiyle yeni kararlar alındı. Valilik, 8 Temmuz-1 Ekim ortasında ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığını açıkladı.

Ormanların etrafında, içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermenin, piknik yapmanın, mangal, semaver, her türlü bitki örtüsünün yakılmasının yasak olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ormanlık alanlarda sürek avı yapılması, orman içi ve kenarında bulunan tesisler, çadırlı kamp alanları, piknik alanları, düğün ve cümbüş tertiplerinde havai fişek, dilek balonu, parlayıcı ve patlayıcı unsurların kullanılması yasaktır. Vatandaşlar sırf kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli tedbirleri alarak yararlanabileceklerdir. Mesire alanlarında bulunan ocaklar dışında ateş yakılması yasaktır. Gerekli hallerde Valiliğimizin buyruğuyla tüm kamu ve özel kesim imkanları kullanılarak yangına karşı tesirli müdahale edilmesi sağlanacaktır. Bu karar Kilis ili hudutları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.”

Karar ve tedbirlere karşıt hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve isimli süreç uygulanacak.

 

KAYNAK: AA