Kurban pazarındaki esnaf: AK Parti’ye oy yok batırdı bizi

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, hayvancılığın başşehri Balıkesir’de kurban pazarını gezerek, esnaf ve vatandaşın meselelerini dinledi. Akın’a, bir esnaf; “Artık birtakım şeylerin değişmesi lazım. Yem çok değerlendi. Maliyetleri kaldıramıyoruz” diye yakındı. Diğer bir esnaf ise “Bundan sonra AK Parti’ye oy yok bizden. Batırdı bizi” diyerek reaksiyon gösterdi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, memleketi Balıkesir’de kurulan hayvan pazarında Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satışı yapan esnaf ile kurbanlık almak isteyen vatandaşların kaygılarını dinledi. Balıkesir’in hayvancılığın başşehri olduğunu kaydeden Akın, üreticilerin maliyetlerden, vatandaşın ise hayat pahalılığından şikayetçi olduğunu lisana getirdi.

“ÜRETEN MALİYETTEN, ALMAK İSTEYEN PAHALILIKTAN ŞİKAYETÇİ”

“Hayvancılığın başşehrinde, gelinen noktada hayvancılığı da tarımı da bitirdiler” diyen Akın,

“Kurban pazarına bakıyoruz ne alan var ne de satabilen. Üreten maliyetten şikâyetçi, almak isteyen hayat pahalılığından şikâyetçi. Hayvancı kendi yazgısıyla tek başına bırakılmış. Sorumlusu kim? Ülkeyi yönetenler, daha doğrusu yönetemeyenler.

Vatandaşları değil de yandaşlarını düşünenler çiftçiyi, hayvancıyı kendi mukadderatıyla baş başa bırakmışlar. Ülkede; tarım ve hayvancılık kazanmadığı sürece Türkiye kalkınamaz. Hayvancı, çiftçi kazanacak ki ülke büyüsün” tabirlerini kullandı.

“BAZI ŞEYLERİN ARTIK DEĞİŞMESİ LAZIM”

Akın’ın sıkıntısını dinlediği kurbanlık satan bir esnaf; “Değişim koşul. Birtakım şeylerin değişmesi lazım artık. Padişahlık sistemi değil ki bu” diye konuştu. Öteki bir esnaf, “Fiyatlar arttı lakin maliyetleri karşılayamıyoruz. Yaptığımız satıştan ziyan ediyoruz” diye konuştu.

‘İKİ YIL SONRA HAYVANCILIK BÜSBÜTÜN BİTECEK’

Kurbanlık satışı yapan bir esnaf ise şöyle konuştu:

“Yem çok kıymetlendi. Millet elindeki hayvanları satıyor. Maliyetleri kaldıramadığı için mecburen satmaya çalışıyor. Satışlar ise tek tük oluyor. Maliyet şu an satışı kurtarmıyor” diye konuştu.

Başka bir esnaf ise, “İki sene sonra hayvancılık büsbütün bitecek. Nasıl Rusya’dan buğday ithal ediyorlar. İki sene sonra Türkiye’de hayvan üretimi olmayacağı için, hayvanların tamamı ithal edilecek” diye konuştu. Mazot fiyatlarından yakınan esnaf, “Bir gün indiriyor, 24 saat sonra tekrar artırım yapıyor. Elektrik faturaları da yüzde 100 arttı.”

“AK PARTİ’YE ARTIK OY FALAN YOK, BATIRDI BİZİ”

Kurbanlık satışı yapan öteki bir esnaf da; “Yem olmuş 300 lira, biz 80 liraya kurbanda et kestireceğiz. Yaptığımız emeğe yazık. Köylü perişan. Paranın kıymeti sıfır” diye konuştu. Esnaf; “Ben şimdiye kadar daima AK Parti’yi destekliyordum. Bundan sonra AK Parti’ye oy yok bizden. Batırdı bizi” diye sitem etti.