Libya’dan kritik Türkiye çıkışı: Bize örnek oldu ülkemizde uygulamak istiyoruz!

Türkiye’nin sıkıntı anlarda her vakit Libya’nın yanında olduğuna dikkat çeken Dibeybe, “Türkiye geçmiş yıllar içerisinde çok büyük gelişimler kaydetti. Türkiye’nin yıllar içerisinde yapmış olduğunu bu gelişme ve bu gelişim süreci içerisindeki bu kazanmış olduğu tecrübeyi biz de kendi ülkemizde uygulamak istiyoruz.” biçiminde konuştu.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Trablus ofisi tarafından düzenlenen gala yemeği programında iki ülke ilgilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Dibeybe, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sıkıntı anlarda her vakit Libya’nın yanında olduğunu söyledi.

Türk ve Libyalı iş adamlarını bir ortaya getiren buluşmanın iki ülke ortasında irtibatın geliştirilmesini sağladığını belirten Dibeybe, bu gelişmenin “gerçek bir ticari köprü oluşturduğunu” tabir etti.

Dibeybe, bu platformu memnunluk ve memnuniyet içerisinde karşıladığını, yapılan bu başlangıca hükümet olarak gerekli dayanağı vereceklerini söyledi.

“TÜRKİYE BÜYÜK GELİŞİMLER KAYDETTİ”

Türkiye’yi kardeş ve ortak bir ülke olarak nitelendiren Dibeybe, “Türkiye geçmiş yıllar içerisinde çok büyük gelişimler kaydetti. Türkiye’nin yıllar içerisinde yapmış olduğunu bu gelişme ve bu gelişim süreci içerisindeki bu kazanmış olduğu tecrübeyi biz de kendi ülkemizde uygulamak istiyoruz.” formunda konuştu.

Libya’yı bankacılık, altyapı, sanayi üzere birçok alanda geliştirmeyi ve yatırıma açık hale getirmeyi hedeflediklerini lisana getiren Dibeybe, bu bağlamda Türk ve Libyalı iş adamları için gerekli fonların verilmesi noktasında dayanak sunacaklarını söyledi.

LİBYALI İŞ ADAMLARINI TÜRK MESLEKTAŞLARIYLA YARDIMLAŞMAYA DAVET

Dibeybe, Türkiye’nin besin ve sıhhat alanında kaydettiği gelişmelere işaret ederek, Libyalı iş adamlarına Türk meslektaşlarıyla yardımlaşma içerisinde olma davetinde bulundu.

Öte yandan, ticaret ve yatırım için sabit ve istikrarlı bir ortama gereksinim duyulduğunu söyleyen Dibeybe, ülkesinin bu duruma adım adım ilerlediğini söz etti.

MÜSİAD’ın Trablus ofisi bugün öğlen saatlerinde Libya İktisat ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Huveyc, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz ve MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın katıldığı bir merasimle açılmıştı.

KAYNAK: AA