Libyalı ve ABD’li yetkililerden ‘diyalog’ daveti

Libya Başkanlık Kurulu Lideri Muhammed Menfi, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf ile ülkeyi seçime götürecek bir diyaloğun zaruriliği konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

ABD‘nin Trablus Büyükelçiliğinin Twitter sayfasından yapılan açıklamaya nazaran, Leaf ile Aksi videokonferans metoduyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Trablus’ta 27 Ağustos’ta yaşanan şiddet olaylarının kınandığı görüşmede, “ülkenin daha fazla şiddete sürüklenmesini ve istikrarsızlaşmasını engellemek için seçimlerin anayasal yerinin belirlenmesi için barışçıl bir diyaloğun gerekliliği” vurgulandı.

Leaf, görüşmede, Trablus’ta yaşanan son çatışmaların, ABD’nin, ülkede elçilik faaliyetlerine tekrar başlanması için yürüttüğü çalışmaları sekteye uğrattığını kaydederek, “Durum ne kadar çabuk istikrara kavuşursa elçiliğimiz de o kadar kısa müddette faaliyete geçer” sözünü kullandı.

Birleşmiş Milletler Libya Dayanak Misyonu (UNSMIL) tarafından yapılan yazılı açıklamada da Trablus’taki “kırılgan sükuneti” bozacak hareket ya da açıklamalardan kaçınmanın kıymetine işaret edildi.

Mevcut siyasi tıkanıklığın lakin seçimlerle çözülebileceği vurgulanan açıklamada, tüm taraflara, şiddeti engellemek için gerekli önlemleri alma ve siviller ile sivil kurumları muhafaza yükümlülüğünü yerine getirmeleri daveti yapıldı.

Libya‘nın başşehri Trablus’ta iki silahlı küme ortasındaki çatışmalarda meyyit sayısının 32’ye, yaralı sayısının 159’a yükseldiği bildirilmişti.