Marek Hamsik, Slovakya Ulusal Grubunu bıraktı

Muhteşem Lig ‘de bu dönem Trabzonspor ile şampiyıonluk yaşayan deneyimli futbolcu Marek Hamsik, dönemin sona ermesinin akabinde kritik bir karar imza attı ve Slovakya Ulusal Grubunu bıraktığını açıkladı.

Slovak futbolunun en kıymetli temsilcilerinden biri olan Hamsik, 135 sefer ulusal formayı giydi ve 26 gole imza attı.

Hamsik son olarak 2021 yılı Dünya Kupası elemelerinde Slovenya’ya karşı forma giymişti. Slovakyalı yıldız, sonrasında oynanan 3 ulusal karşılaşmada ise sakatlık nedeniyle takımda yer almamıştı.

Yıldız oyuncu, ülkesinin ulusal ekibiyle 4 kere Dünya Kupası, 7 sefer Avrupa Şampiyonası, 8 sefer UEFA Uluslar Ligi, 32 kere Dünya Kupası elemeleri, 36 defa Avrupa şampiyonası elemeleri ve 48 defa dostluk maçına çıktı.

“Uzun ve hoş bir yolculuktu”

Hamsik açıklamasında, “Kolay olmadı, uzun müddet düşündüm ancak on beş yıl sonra futbol mesleğimin değerli ve şahane bir kısmını kapatmaya karar verdim. Ulusal futbol mesleğime son verdim.

Çok gurur duyduğum uzun ve hoş bir seyahatti. Slovak ulusal futbol grubunun en büyük muvaffakiyetlerinin hepsinde birlikte olabildiğim için çok memnunum. 2010 Dünya Kupası’nı Güney Afrika’da, 2016 ve 2021’de Avrupa Şampiyonası’nı tamamlayan bir kadronun kesimi olabildim. Slovakya ulusal grubunu elliden fazla düelloda kaptan olarak yönetmek benim için büyük bir onurdu.

Ülkemi temsil etmeyi her vakit büyük bir onur, sorumluluk olarak aldım ve her vakit her şeyimi taraftarlarımıza vermeye çalıştım. Maçlardan evvel Slovak marşını söylemek ve tribünlerde bayraklarımızla taraftarları görmek her vakit mükemmeldi. Daha fazla motivasyona bile gerek yoktu.

Burada birlikte çalışmaktan onur duyduğum tüm teknik heyete, kadro arkadaşlarıma ve uygulama gruplarına teşekkür ederim ve birlikte Slovak futbolunun başarısı için her şeyi yapmaya çalıştılar! Ulusal grubumuzun maçlarında görüşmek üzere!” sözlerini kullandı.