Miçotakis’ten Türkiye düşmanlığında tepe: Haritayı gösterdi

Diyalog tabanın oluşmasından sonra Yunan tarafının ataklarıyla Türkiye-Yunanistan çizgisinde tansiyon yine arttı. Miçotakis’in ABD Kongresi’nde Türkiye’yi maksat alması ve F-16 tedarikinin engellenmesi için lobi çalışması yürütmesi; Ankara’yı kızdırdı. Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı için “Artık benim için Miçotakis diye biri yok” derken, Miçotakis ise; “İletişimi kesen taraf biz olmayacağız” karşılığını verdi.

TEPE ÖNCESİ DE KONUŞMUŞTU

Avrupa Birliği (AB) Tepesi başlamadan evvel basının kariısına çıkan ve soruları yanıtlayan Miçiotakis; Türkiye’nin adımlarını, “Doğu Akdeniz’deki istikrarı bozan bir faktör” olarak tanımlayarak; “Güçlü müttefiklerimiz var” demişti.

GÖRÜŞMEYE HARİTAYLA GELDİ

Tepe devam ederken ülke başkanlarıyla görüşen Miçotakis’in, Türkiye rahatsızlığını harita üzerinden gösterdiği belirtildi.

Yunan haber ajansı AMNA’nın hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine nazaran Miçotakis, tepede Türkiye aksisi açıklama ve sunumlar yaptı. Hatta Miçotakis, Alman mevkidaşı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmede; Ankara’nın attığı adımlardan rahatısızlığını lisana getirerek, Türkiye’nin “Mavi Vatan” doktrinini harita göstererek eleştirdi.

Almanya Başbakanı Scholz ise; Türkiye aykırısı bir söz kullanmadı ve iki ülke ortasında diyalog daveti yaptı.

MACRON TÜRKİYE’Yİ AMAÇ ALDI

Miçotakis’in görüştüğü önderlerden olan Frana Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, tepe çıkışı yaptığı açıklamada Türkiye’yi maksat alarak; Miçotakis’in Doğu Ege Adalarına ait “meşru endişeler” taşıdığını, çok sayıda Türk yetkilinin Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliğini sorgulayan açıklamalarda bulunduğunu savundu.

AB’nin, bilhassa Fransa’nın Yunanistan’a dayanağının devam edeceğini belirten Macron, “Bugün kimse, (AB) üyesi bir devletin egemenliğini tehlikeye atamaz. Bu tabirlerin en kısa müddette kınanması gerekiyor” tabirini kullandı.

KAYNAK: HABER7