Motorlu araç bölümünde haksız kar sağlayan 100 bin kişi tespit edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Tahlili Genel Müdürlüğü, gayrimenkul dalının akabinde araç bölümünü olumsuz etkileyenler için de harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu kapsamda fahiş fiyat artışına sebep olan 100 bin mükellef tespit edildiğini duyurdu.

100 BİN MÜKELLEF TESPİT EDİLDİ

Bakan Nebati, “Kayıt dışı iktisatla gayret etmekte son derece kararlıyız. RADAR sistemimiz sayesinde mali ve finansal dataların sistemsel ve ayrıntılı tahlillerini gerçekleştiriyor, çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Gayrimenkul kesiminde olduğu üzere araç bölümünde de yapay fiyat artışı yaparak arz talep istikrarını bozanlara fırsat vermeyeceğiz. Bu kapsamda, mükellefiyet kaydı bulunmadan belirli bir sayının üzerinde araç alım satımı yapan, ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat artışlarına ve kayıt dışı iktisat oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellef Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı.” dedi.

RADAR sistemiyle araç alım satımını kıskaç altına aldıklarına dikkat çeken Bakan Nebati, şu ayrıntıları da paylaştı:

“Buna ek olarak sıfır ve ikinci el araç alım satımı yapan bayi, galerici ve bireyler hakkında da ayrıntılı tespitler yaptık. Vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen, piyasada spekülasyona sebebiyet veren gerçek ve hukuksal bireyler hakkında gerekli süreçleri yapmaya başladık. Saha kontrolleri de sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, kayıt dışı çabada toplumun tüm bölümlerinin takviyesinin büyük kıymet arz ettiğini de vurguladı.