Niyazi Koyuncu konseri Pendik Belediyesi tarafından iptal edildi: ‘Görüşlerimizi paylaşmayan bir müzisyen’

Müzisyen Niyazi Koyuncu, Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25 Mayıs Çarşamba günü Kıyı Meydanı’nda düzenleyeceği aktiflik için planlanan konserin ‘muhalif kimliği’ münasebet gösterilerek Pendik Belediyesi tarafından iptal edildiğini duyurdu.

“Tüm yasaklara ve ötekileştirme eforlarına karşın müziklerimizi daima birlikte ve daha gür söylemeye devam edeceğiz” diyen Koyuncu’nun toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25 Mayıs Çarşamba günü Kıyı Meydanı’nda düzenleyeceği aktiflik için planlanan konserimiz, Pendik Belediye Başkanlığı tarafından “ani bir kararla” iptal edilmiştir. Pendik Belediye Başkanlığı iptal münasebeti olarak; kendi görüşlerini paylaşmayan bir müzisyenin, Pendik meydanlarında konser yapmasına müsaade etmeyeceğini tabir etmiştir. Müzik ömrüm boyunca gerek ben gerekse muhalif kimliğe sahip dostlarımın birçoğu bu baskı, yasak ve sansür ikliminden hissemize düşen ötekileştirici uygulamalara maruz kaldık, kalıyoruz. Kamu kaynaklarıyla topluma bu tip sanatsal etkinlikler düzenleyen bir belediyenin, salt “kendinden olmama” gerekçesiyle üzerine çarpı çektiği müzisyenlere sahne yasağı koymasını kabul etmiyorum. Halkın onlarca ıstırabını yok sayarak, kendinden olmayan sesi bastırmayı önceleyenlerin müziğimizin sesini kısması, müziklerimizi yok saymasını utanç verici buluyorum. Düşündüğünü tabir eden sanatkarların aktiflik programlarından çıkarılarak cezalandırıldığı bu anlayışı kamuoyunun önünde mahkûm ediyorum. Tüm yasaklara ve ötekileştirme uğraşlarına karşın müziklerimizi daima birlikte ve daha gür söylemeye devam edeceğimizi bir defa daha buradan tabir etmek istiyorum.” (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)