Öğrenciler için sevindirici haber! Okul ders saati 4’e düşüyor!

Teknolojinin gelişmesi insanların hayatını genel olarak etkiledi. Öyle ki artık insanlar pek çok işini oturdukları yerden, telefonlarından ya da bilgisayarlarından hallediyorlar. Nitekim bu durum sosyalleşmeyi de en aza indirmiş durumda. Özellikle de yeni nesilde sosyalleşmenin en aza indiği ve internet bağımlılığının yaygınlaştığı belirtiliyor.

Bu durum Türkiye’yi olduğu kadar Avrupa ülkelerini de rahatsız ediyor. Lakin bu işi farklı bir yöntemle çözen ülkeler de mevcut. Hali hazırda dünya eğitim sıralamasında 1 numarada yer alan Finlandiya, ders saatlerini 4’e indirerek, öğrencilerin sosyalleşmesine önem verilmesini şart koştu.

Öğrenciler için sevindirici haber! Okul ders saati 4’e düşüyor!

Bu uygulamanın olumlu sonuçlanmasıyla birlikte Avrupa’daki bir çok ülke de ders saatini 4’e indirmek için kolları sıvadı. Hatta bazı ülkeler önümüzdeki yıl yeni dönem başlangıcında 4 saat ders uygulamasının başlayacağını açıkladı.

Şimdi ise gözler Türkiye’de. Malum ülkemizde ders saatleri 6 ile 12 arasında değişiyor. Dolayısıyla ders saatlerinin düşürülerek öğrencilere daha fazla sosyalleşme zamanı sunulması iyi olacaktır. Malum Türkiye de diğer pek çok ülke gibi, eğitimde önde gelen ülkelerin programlarını uygulamakta. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Türkiye’nin de benzer bir uygulama yapmamasının nedeni yok.

Peki sizce ülkemiz bunun için hazır mı? Yani okullarda ders saati sayısının 4’e düşürülmesi iyi olur mu, yoksa mevcut düzen aynı şekilde devam mı etmeli? Yorum sizin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir