Online terapi

ONLİNE TERAPİ

Online psikoterapi seansları, internet ortamında görüntülü görüşme şeklinde gerçekleşir. Terapist ve danışanın belirledikleri gün ve saatte bilgisayar, tablet ve telefon üzerinden görüntülü görüşme ile gerçekleştirdikleri seanslardır. Ofise ulaşım konusunda engeli ya da zaman problemi olan, terapi merkezine uzak konumda yaşayan bireyler için tercih edilen bir çalışma şeklidir. Dünya üzerinde tüm insanlığın hareketlerini kısıtladığı, kalabalıklara karışmamaya çalıştığı pandemi döneminde de online terapi oldukça işlevsel bir hale gelmiştir. Online terapinin etkinliğinin araştırıldığı birçok çalışmada ise, ofis ortamında yüz yüze yapılan terapilerden bir farkı olmadığı, yüz yüze yapılan seanslar kadar etkili olduğunu gösterilmiştir.

Ofis ortamında gerçekleşen terapi seanslarında olduğu gibi, online seanslarda da uyulması gereken kurallar mevcuttur.

-Terapist ve danışan seanslara rahatsız edilmeyecekleri ve yalnız oldukları bir ortamda katılmalıdır.

-Bulundukları odanın aydınlık ve sessiz olması önemlidir.

-Online terapi süresince, kolay ve kesintisiz bir internet bağlantısının olması önemlidir. Kullanılacak olan internet ağının ve teknolojik aletlerin seans öncesinde kontrolleri yapılmalıdır.

Online Terapinin Avantajları

  • Online terapi, ofis ortamında gerçekleşen seanslara kıyasla daha ulaşılabilir ve pratiktir. Danışanın, terapistin ofisine gitmek üzere zaman ayırmasına gerek kalmaz. Danışanın kendisini güvende hissettiği, rahatsız edilmeyeceği, sessiz ve aydınlık bir odada seanslar gerçekleştirilebilir.
  • Danışanların yaşadıkları bazı kırsal bölgelerde, alanında uzman bir psikoloğa erişmek zor olabilir. Bununla birlikte yaşadıkları bölgeden terapistin ofisinin bulunduğu bölgeye gidebilmek ve seanslara düzenli olarak katılım sağlamak zor olabilir. Dolayısıyla düzenli olarak katılım sağlanamayan seanslar ve yetkin bir psikoterapiste erişme şansının olmadığı durumlarda, online terapi daha işlevsel ve ulaşılabilir hale gelir.
  • Fiziksel ya da ruhsal sorunlar nedeniyle, danışanın bulunduğu yerden ayrılması zorluk yaratıyor olabilir. Online terapi ile fiziksel ya da psikolojik olarak yaşanılan sorunlar için, danışan bulunduğu yerden destek alma fırsatına erişir.