Prof. Dr. Şenol’dan aşı dozu uyarısı: Yeni varyantlar kartları tekrar açıyor

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, 50 yaş üzerine 4’üncü doz, 5 doz olanlara ise 6’ncı doz aşı teklifinde bulundu. Şenol, “Yeni varyantlar kartları tekrar açıyor. Yeni varyantlar- bağışık olmayan topluluklarda ağır bulaş nedeniyle ortaya çıkıyor” ikazını paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 yaş üstü ve risk kümesindekilerin son aşılarının üstünden altı ay geçmişse hatırlatma dozu yaptırmaları gerektiğini belirtmişti. Corona virüsü hatırlatma dozu randevuları bugün Merkezi Tabip Randevu Sistemi’nde (MHRS) açıldı.

“BAĞIŞIKLIK KARŞILIĞINA KARŞIN BULAŞABİLİYOR”

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, hatırlatma dozunun başlamasıyla ilgili görüşlerini paylaşarak, “Son doz üzerinden 6 aydan fazla vakit geçen 50 yaş üzeri herkese ve kaçıncı doz olduğundan bağımsız olarak açılmış. İçinde bulunduğumuz dalga BA4/5 çok tesirli, bağışıklık karşılığına karşın bulaşabiliyor” dedi.

YAŞ ARALIKLARINA DOZ TEKLİFİNDE BULUNDU

Şenol, 18-50 yaş ortasında kronik hastalığı ve bağışıklık sorunu olmayan hastalara “3 doz yeterli” teklifinde bulundu.

50 yaş üzerine dördüncü doz teklifinde bulunan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Bu dalga tesiri için değerli, öneririm. Yapıldıktan sonra en yüksek muhafaza 2-12 hafta” dedi.

2 Sinovac + 3 Biontech aşısı olanlar için 6’ncı doz çıktığını de belirten Şenol, “5 dozlulara 6. doz çıkmış. Vallahi bu ziyadesiyle bize has bir durum” diyerek, 65 yaşından büyüklere ve son dozundan 6 ay geçenlere 6’ncı doz teklifinde bulundu.

“YENİ VARYANTLAR KARTLARI TEKRAR AÇIYOR”

Hatırlatma dozu ihtiyacı olarak, ‘yeni varyant, yüksek salgın suratı, eskiyen bağışıklıkları’ örnek gösteren Şenol, “Yeni varyantlar kartları tekrar açıyor. Yeni varyantlar- bağışık olmayan topluluklarda ağır bulaş nedeniyle ortaya çıkıyor” dedi.

“İSTEDİĞİNİZ BİR VAKTE RANDEVU AYARLAYABİLİRSİNİZ”

MHRS üzerinden randevuların başlamasıyla ilgili olarak Şenol, “MHRS, size randevuyu bir vakit aralığı içinde tanımlasa da, o tarih mecburî değil. Bir kere tanımlandığında istediğiniz bir vakte randevu ayarlayıp yaptırabilirsiniz” açıklamasında bulundu.