Profesöre verilen 9 yıl mahpusun münasebeti: Kolay cinsel hücum

Ankara’da Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında veteriner Ç.B.’ye (23) cinsel taarruzda bulunduğu suçlamasıyla verilen 9 yıl mahpus cezasının münasebeti açıklandı. Bilgili’nin, Ç.Bye yönelik cinsel atak aksiyonunu tamamladığına ait kâfi kanıt bulunmadığı belirtildi.

Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılının Nisan ayında, kendisine ilişkin hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel hücumda bulunduğu savıyla tutuklandı.

Bilgili, daha sonra savcılık tarafından tahliye edildi. İdari soruşturma kapsamında, üniversitedeki vazifesinden alınan Bilgili ile yardımcısı veteriner doktor Serkan Durmaz hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti mahrum kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’; Ç.B.nin olay sonrası götürüldüğü jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında da ‘delilleri yok etmek’ cürmünden dava açıldı.

Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 22 Hazirandaki karar duruşmasında sanık Hasan Bilgili, cinsel taarruz cürmünden 9 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kararla birlikte Bilgilinin tutuklanmasına hükmetti. Sanık Serkan Durmaz ile Hüseyin Şenyurt ise beraat etti.

MAHKEME MÜNASEBETİNİ AÇIKLADI

Mahkeme, her 3 sanık istikametinden de kurduğu kararın münasebetini açıkladı. Kararda olay günü sanık ve mağdurun alkollü olduğu, sanığın mağdurun isteği dışında cinsel hücum hareketinde bulunduğunun evrak kapsamında sabit olduğu aktarıldı.

İstanbul İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nden alınan raporda mağdura ilişkin iç çamaşırında sanığa ilişkin DNA profillerinin tespit edildiği, bunun da mağdurun sanığın kendisine yönelik cinsel hücumda bulunduğu tarafındaki beyanlarını doğruladığı vurgulandı.

Kararda, “Her ne kadar sanık Hasan Bilgili evre savunmalarında üzerine atılı suçlamaları kabul etmemiş ise de; katılanın sanığın iş yerinde çalıştığı, ortalarında hizmet ilgisi bulunduğu ve önceye dayalı iftira atmayı gerektirir bir hasımlığı olmadığı açıktır” denildi.

BASİT CİNSEL TAARRUZ DEĞERLENDİRMESİ

Kararda, mağdurun sanığın kendisine yönelik cinsel atak aksiyonunu sonuçlandırdığı tarafında beyanları bulunduğu; ancak adli tıp kurumu raporlarını bunu yüzde 100 doğrulamadığına dikkat çekildi.

Sanığın aksiyonunun elde edilen kanıtlar ışığında sarkıntılık seviyesini aştığına da vurgu yapılarak, “Tüm bu nedenlerle sanık Hasan Bilgilinin kendisine ilişkin iş yerinde veteriner olarak çalışan mağdura yönelik hizmet bağlantısının sağladığı nüfuzu berbata kullanarak cinsel hücumda bulunduğuna kanaat getirilmiştir” denildi.

Sanığın tecavüz kastı olsa bile nitelikli sayılması için aksiyonun tamamlanmış olması gerektiğine işaret edilerek, filin sonuca ulaşmadığı durumlarda akının hiçbir halde nitelikli cinsel atak olarak değerlendirilmediği vurgulandı.

Somut olayda da cinsel atağın kolay formunun tamamlandığı belirtilerek, sanığın aksiyonunun kolay cinsel taarruz niteliğinde olduğu, alt sondan uzaklaşılarak 6 yıl ceza verildiği; lakin kastın yoğunluğu ve sanığın bulunduğu pozisyon nedeniyle cezasının TCKnın 102/3-b hususu yeterince yarı oranında artırılarak 9 yıla çıkarıldığı bildirildi.

Gerekçede ayrıyeten, sanığın fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları nazara alındığında indirim kararlarının uygulanmadığı belirtildi.

AVUKAT ARIHAN: KARARI İSTİNAF EDECEĞİZ

Ç.B.nin avukatı Aslı Koçak Arıhan, verilen kararın vicdanları yaraladığını belirterek, “Olaydan çabucak sonra alınan raporlar cinsel hücumun tamamlandığını kanıtlanmıştır.

Olayın oluş biçimi, sanığın iş yerine o saatte gelmesi, müvekkile zorla içki içirmesi, sabah saatlerinde de jinekoloğa götürmesi göz önüne bulundurulduğunda aksiyonun tamamlanmamış olmasını düşünmek hayatın olağan akışına zıttır.

Tanık sözleri de kademelerde bunu kanıtlamıştır. Bu yüzden mahkemenin nitelikli cinsel taarruz hatasından karar kurması gerekiyordu. Hem bu taraftan hem de öteki sanıkların da cezalandırılması için kararı istinaf edeceğiz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız dedi. (DHA)