Seçim öncesi son kış çok sıkıntı geçecek: ‘Doğalgaz fiyatları elektriği de etkileyecek’

Seçimlerin olağan tarihine bir yıldan daha kısa bir mühlet kalırken, Avrupa ile birlikte Türkiye’yi çok sıkıntı bir kış bekliyor.

Halihazırda yüzde 80’e dayanan resmi enflasyon ve yüksek güç fiyatları nedeniyle sıkıntı günler geçiren yurttaşlar için önümüzdeki kış aylarının daha da şiddetli geçmesi olası görünüyor.

Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte tarihi doruklara yükselen doğalgaz fiyatlarının yaz aylarında bile çok yüksek seyretmesi, kış ayları için de olumsuz bir tablo oluşturuyor.

FATURALAR KABARACAK

Sozcu.com.tr’den Emre Deveci’ye konuşan eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Lideri Ali Arif Aktürk, gaz fiyatlarının çok yüksek seyrettiğine işaret ederek “Çok telaşlıyım, bu kış çok güç geçecek” dedi.

Normalde yaz mevsiminin doğalgaz fiyatının en düşük olması gereken periyot olduğunu lakin şu an 1800 dolar düzeyinin görüldüğünü belirten Aktürk, evvelki kış ortalama 180 dolar olan, geçen kış ortalama 400-500 dolara yükselen bin metreküp gaz alım maliyetinin bu kış ortalama 900 dolara kadar yükselebileceği, kur artışlarının durumu daha da makus hale getirebileceği ihtarında bulundu.

Rusya’dan Avrupa’ya gaz taşıyan Kuzey Akım 1’de bakım çalışması olmasının ve Kanada’nın bakım için gelen gaz türbinlerini yaptırımlar gerekçesiyle Rusya’ya geri göndermemesinin Avrupa’daki son fiyat artışlarında tesirli olduğunu belirten Aktürk, ağustosta yer altı depolarına gaz atma periyodunun başlayacağını, depoya değerli giren gazın kışın değerli satılacağını lisana getirdi.

DOĞALGAZ FİYATLARI ELEKTRİĞİ DE ETKİLEYECEK

Küresel iktisattaki yavaşlamanın petrol fiyatlarında düşüş getirebileceğini fakat doğalgazda durumun farklı olduğunu belirten Aktürk, fiyatların yüksek seyretmeye devam edeceğini, Türkiye’de sübvansiyon uygulayan hükümetin maliyeti tüketicilere ne kadar yansıtacağının tarifelerde belirleyici olacağını belirtti.

Seçim öncesinde yüksek artırımların tercih edilmeyebileceğini söyeleyen Aktürk bu türlü bir durumda BOTAŞ’ın çok yüksek ziyanlarla karşı karşıya kalacağını lisana getirdi.

Aktürk, doğalgaz fiyatlarındaki yüksek seyrin elektrik fiyatlarını da üst iteceğini belirterek elektrik bölümünde de düşünceli bir devir yaşanacağı ikazında bulundu.