SİPER füzeleri, S-400 ve Patriot sistemlere rakip olacak

TEKNOFEST KARADENİZ’de standı bulunan ROKETSAN, yerli ve ulusal teknolojinin savunma endüstriye katkılarını şenlikte gözler önüne seriyor. ROKETSAN İleri Teknolojiler ve Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Sartuk Karasoy, SİPER füzeleri hakkında bilgi vererek, “SİPER füzeleri, değişen ve gelişen tehditlere nazaran Türkiye’nin yüksek irtifa hava savunma gereksinimini karşılayacak olan sistemler. Bunlar bloklar halinde yetenekleri arttırılarak geliştirilecek bir aile temsil ediyor. Bu ailenin birinci üyesinin de geçtiğimiz günlerde testleri başarılı bir formda yapıldı. Bundan sonraki periyotta de testler devam edecek. Yetenekleri gelişe gelişe ROKETSAN ve ASELSAN’ın birlikte emekleriyle Savunma Sanayi Başkanlığı’nın yönlendirmesi içinde bu sistemleri envantere alıp, Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

“SİPER, S-400 VE PATRİOT ÜZERE TASARLANDI

SİPER füzelerinin özelliklerine değinen Sartuk Karasoy, “Bu tıp sistemler nerede muhtaçlık olursa orada kullanılacak. Maksat tipleri içinde bugün çağdaş olarak bilinen sabit kanatlı ve döner kanatlı uçaklar ve hava soluyan amaçlar var. Bunların hepsine rağmen faal sistemler geliştiriliyor. Bu sistemler bloklar halinde dünyada bilinen S-300, S-400, Patriot üzere sistemlerin vazife yaptığı irtifa ve menzilleri kapsayacak biçimde bloklar halinde tasarlanıp, geliştiriliyor” diye konuştu.

Geliştirilen projeler hakkında da bilgi veren Karasoy, “ROKETSAN denizlerin altından uzaya kadar bir vizyona sahip, akya torpido sistemlerinden başlayan karadan karaya, havadan karaya, karadan havaya, satıhtan satha diyebileceğimiz birçok sistemi barındırıyor. Bunların dışında uzay fırlatma sistemleri ile ilgili de çalışmalarımız var. Sonda roketleri ve uzay-uydu fırlatma ile ilgili çalışmalarımız da son süratiyle devam ediyor. Bunlarla alakalı da 2017’den bu yana başarılı testler yaptık. Bunları da gerçekleştirip vizyonumuz olan denizlerin altından uzaya olan kısmının tümünün kapsayacağız” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA