Son Dakika: Yunanistan’dan Ege’de ‘suları ısıtan’ provokasyon

  • Geçen sene Türk hava alanı ve karasularına yönelik toplam 1616 ihlal ve tacizde bulunan Yunanistan, sene başından bugüne kadar geçen yılın tıpkı devrine oranla artarak 1123 ihlal ve taciz gerçekleştirdi.
  • Ege ve Doğu Akdeniz’de tansiyonu daima yükseltmeye çalışan Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, 15 Ağustos’tan bugüne kadar görev uçuşundaki Türk jetlerini 14  başka olayda toplam 3 bin 372 saniye radar kilidi atarak taciz etti.
  • Son olarak 1 Eylül’de Rodos güneyinde “NATO Deniz Muhafızı Harekatı” vazifesi icra eden deniz karakol uçağına tacizde bulunuldu.
  • Milli Savunma Bakanlığı kaynakları kelam konusu uçağın NATO vazifesi icra ettiğini ve silahsız olduğunu vurgularken, mütekabiliyet asılları çerçevesinde kelam konusu tacizlere ve ihlallere misliyle karşılık verildiğini açıkladı.

SON DAKİKA HABERİ: Yunanistan geçen sene Türk hava alanı ve karasularına yönelik toplam 1616 ihlal ve tacizde bulunurken, kelam konusu rakam bu yılın sekiz ayında 1123’e ulaştı.

Ege ve Doğu Akdeniz’de tansiyonu daima yükseltmeye çalışan Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, 15 Ağustos’tan bugüne kadar görev uçuşundaki Türk jetlerini 14 ayrı olayda toplam 3 bin 372 saniye radar kilidi atarak taciz etti.

Yunanistan son olarak 1 Eylül’de Rodos güneyinde “NATO Deniz Muhafızı Harekatı” misyonu icra eden deniz karakol uçağına tacizde bulundu. Ulusal Savunma Bakanlığı kaynakları kelam konusu uçağın NATO vazifesi icra ettiğini ve silahsız olduğunu vurgularken mütekabiliyet asılları çerçevesinde kelam konusu tacizlere ve ihlallere misliyle karşılık verildiğini açıkladı.

Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de güzel komşuluk alakaları ve müttefiklik ruhu içinde sorunların çözümüne yönelik davetlerine karşın Yunanistan, gerginliği tırmandırıcı tahriklere, saldırgan hareket ve telaffuzlara, hukuk tanımaz tavrına devam ediyor.

1988  tarihli  Türk-Yunan  Atina  Mutabakat  Muhtırası’nda  belirtilen Moratoryum Dönemi (15 Haziran-15 Eylül) ve ulusal, dini günleri dikkate almadan NOTAM ilan eden Yunanistan, Ege’de tansiyonu yükseltmeyi sürdürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Yunanistan geçen sene askeri deniz ve hava araçları ile Türk hava alanı ve denizde toplam 1616 ihlal, taciz gerçekleştirdi. Bu sayı 2022’nin 8 ayı içinde geçen yılın tıpkı periyoduna oranla artarak 1123 oldu.

Özellikle son aylarda artan ihlal ve tacizleri kapsamında Yunanistan, 15 Ağustos’ta Rodos güneyi, Midilli Adası batısı, Ahikerya Adası batısı ve güneyi ile Sakız Adası güneyinde vazife uçuşundaki F-16’ları toplam 1330 saniye radar kilidi atarak taciz etti.

Yunanistan, yeterli komşuluk alakalarına karşıt faaliyetlerine 18 Ağustos’ta da devam ederek, Sakız Adası güneybatısında iki F-16 uçağına 180 saniye radar kilidi uyguladı.

SİLAHSIZ UÇAĞA TACİZ

23 Ağustos’ta misyon uçuşundaki Türk jetlerini dört farklı olayda toplam 1020 saniye radar kilidi uygulayarak taciz eden Yunanistan, 24 Ağustos’ta Midilli Adası güneybatısında 303 saniye, 29 Ağustos’ta ise Gökçeada güneybatısında Hava Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin bir F-16 uçağına 350 saniye mühletle radar kilidi attı.

Ege’de provokatif aksiyonlarına devam eden Yunanistan son olarak 1 Eylül’de vazife uçuşundaki Türk uçaklarına yönelik tacizde bulundu.

Rodos güneyinde “NATO Deniz Muhafızı Harekatı” misyonu icra eden deniz karakol uçağına 136 saniye radar kilidi uygulayan Yunanistan, tıpkı uçağı İstanköy Adası güneybatısında da 53 saniye müddet ile radar kilidine maruz bıraktı. 

Söz konusu uçağın NATO misyonunu yapması ve silahsız olması ise Yunanistan’ın düşmanca davranışının boyutlarını bir defa daha ortaya koydu.

“SALDIRGAN HAREKETLER ASLA KABUL EDİLEMEZ” 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, mütekabiliyet asılları çerçevesinde kelam konusu tacizlere ve ihlallere misliyle karşılık verildiğini belirtirken, Yunanistan’ın bu ihlallerle ilgili gösterdiği “Atina FIR alanına girerken uçuş planını bildirilmemesi” münasebetini ise milletlerarası hukuka ters olarak nitelendirdi.

Yunanistan’ın Milletlerarası Sivil Havacılık işleyişini düzenleyen Şikago Sözleşmesi’ne ters davranarak hizmet alanı olan FIR alanını egemenlik alanı olarak gördüğünü ve uçaklardan uçuş planı istediğini belirten kaynaklar, “Uluslararası hukuka nazaran FIR alanları hizmet alanlarıdır ve Şikago Kontratı devlet uçakları için uçuş planı verilmesi üzere bir mecburilik içermemektedir” sözünü kullandı.

Kaynaklar, Türkiye’nin daima diyalog ve güzel komşuluk davetinde bulunduğunu hatırlatarak “NATO müttefikimiz Yunanistan’ın memleketler arası hukuk ve müttefiklik ruhuna karşıt bu saldırgan aksiyonları asla kabul edilemez. Kimse için bir tehdit olmayan ülkemiz güçlü, muteber ve faal bir müttefik olarak bölgesinde ve tüm dünyada barış, huzur ve istikrar için elinden geleni yapmaktadır” görüşünü paylaştı.

“YENİ MACERALARDAN KAÇINILMALI” 

Yunanistan’ın 1919-1922 yıllarında kimi ülkelerin teşviki ve dayanağı ile işgal teşebbüsünde bulunduğunu hatırlatan kaynaklar, bunun sonucunda hüsrana uğrayan Yunanistan’ın  başbakanlarını, bakanlarını, hatta genelkurmay liderini idam ettiğini belirtti.

Bakanlık kaynakları, işgal teşebbüsü sonrası Yunanistan’ın tazminat bile ödeyemez duruma düştüğünü anımsatarak, tarihten ders alınması ve yeni maceralardan kaçınılması gerektiğini bir sefer daha vurguladı.

Yunanistan’da aşikâr siyasalların şahsi emelleri nedeniyle provokatif hareket ve telaffuzlarını sürdürdüğüne dikkati çeken kaynaklar, Yunanistan’ın bununla birlikte başlattığı silahlanma çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Bunun Yunan halkına ekonomik yansımasının da çok ağır olduğunu tabir eden kaynaklar, bu durumun halkın refahını olumsuz etkilediğini kaydetti.

POZİTİF GÜNDEME ODAKLANILMALI

Pozitif gündeme odaklanılması ve tansiyonun düşürülmesi hem ikili bağlara hem de bölgesel iş birliğine katkı sağlayacağını lisana getiren Bakanlık kaynakları “Yunanistan’daki kimi siyasalların, akademisyenlerin, emekli askerlerin bizim lisana getirdiğimiz argümanları kullanmasını, anlamasını da büyük bir memnuniyetle müşahede ediyoruz” tabirini kullandı.

Güven Arttırıcı Tedbirlere ait görüşmelerin dördüncü tipi için davet ettikleri Yunanistan Savunma Bakanlığı heyetini Ankara’ya beklediklerini bir kere daha yineleyen yetkililer, “Ancak, düzgün komşuluk ve diyalog çağrılarımız bir zafiyet olarak algılanmamalı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve buna muktedir olduğundan kuşku duyulmamalıdır” diye konuştu. 

KAYNAK: HABER7